آیا هر شرکت پتروشیمی ظرفیت تبدیل به یک هولدینگ را دارا نیست؟

0 74

صنعت پتروشیمی ایران از چند منظر پیش قراول صنعت مدرن در ایران است. پتروشیمی در ایران وارد دهه ششم حیات خود شده است. اما اوج شکوفائی آن در سال های پس از جنگ و عمدتا در دهه هشتاد و نود شمسی رخ دارد.

۵۵ میلیون تن تولید سال ۹۵ بوده و تاکنون بطور مستقیم حدود ۶۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است. در زنجیره ی صنایع تکمیلی این رقم به بیش از ده برابر می رسد. از منظر مالی و پولی بصورت سرانگشتی ۶۰ میلیارد دلار یا ریالی معادل آن، سرمایه گذاری در این صنعت انجام شده است. صنعت پتروشیمی بر خلاف هم قطارهای پنجاه ساله ی خود یعنی صنعت خودروسازی، برای ادامه ی حیاتش از ویژه خواری و کم کیفیتی محصولاتش رنج نمی برد، بلکه برعکس در همین اوضاع رکورد اقتصادی و ارزانی بی سابقه ی قیمت نفت، هر ماه بیش از یک میلیارد دلار ارز آوری ملی برای سبد اقصادی کلان کشور به ارمغان می آورد.

دگردیسی و پوست اندازی عمیق صنعت پتروشیمی ایران در دهه ی ۹۰ شمسی و عمدتا در حد فاصل سالهای ۸۴ الی ۹۲ با واگذاری، خصوصی سازی و تقدیم برای رد دیون به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری صورت گرفت. امروز بیش از ۹۵% کاملاً غیر دولتی و با قانون تجارت اداره می شود. مثل هر تغییر دیگری این رخداد مهم نقاط قوت و زمینه های قابل بهبود را بهمراه داشته است.

اما آنچه مهم و محل بحث ماست، اینکه امروز این غیر دولتی بودن تبعیت از قانون تجارت در مناسبات اقتصادی و تبعیت از قانون کار و تامین اجتماعی از منظر سرمایه ی انسانی یک واقعیت است که باید با آن زندگی کنیم و پذیرای همه ی فرصت ها و تهدیدهای احتمالی آن باشیم.

صنعت پتروشیمی کشور امروز توسط کارتل های اقتصادی کلان و تابع قانون تجارت که هولدینگ های پتروشیمی نامیده می شوند، اداره می شود. بزرگترین آنها هولدینگ خلیج فارس، هولدینگ تاپیکو، سرمایه گذاری ایرانیان و ساتا هستند که قریب ۵۰ شرکت تولیدی و تعداد کمتری شرکت های بازرگانی، خدمات مهندسی و … را در خود جای داده اند.

سوال اساسی این نوشتار این است که آیا هر شرکت پتروشیمی ظرفیت تبدیل به یک هولدینگ را دارا نیست؟

قطعاً پاسخ مثبت است و جدی گرفتن چنین پیشنهادی سبب گسترش حرفه ای گرایی و نزول خیر و برکات مادی و توسعه ی ظرفیت های انسانی موجود در این صنعت خواهد شد. هولدینگ های مالی موجود همان مسیر خودشان را ادامه خواهند داد. اما هولدینگ های عملیاتی که محصول توسعه ی درون زاد، سرمایه ی انسانی محور و “درگاه اشتغال ملی” از مسیر توسعه ی زنجیره صنایع تکمیلی صنعت پتروشیمی در قالب پتروشیمی شهرها و با هدف ارزش افروزده ی ۱۰ برابری صنعت پتروشیمی و ایجاد اشتغال ۱۰ برابری هدف گذاری خواهند شد. با مکانیزیم زیر قابل پیاده سازی است. ما برای تقریب بیشتر به ذهن و ملموس تر شدن این یشنهاد را بصورت مصداقی و با مثال پتروشیمی خراسان بیان می کنیم:

۱- تشکیل و ثبت شرکت بازرگانی پتروشیمی خراسان، شرکت خدمات فنی پتروشیمی خراسان، شرکت بهره برداری پتروشیمی خراسان، شرکت تعمیرات و عملیات اورهال پتروشیمی خراسان، شرکت توسعه و تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی خراسان و شرکت توسعه ی سرمایه ی انسانی و مدیریت پتروشیمی خراسان.

۲- هر یک از این شرکت ها با هویت حقوقی مستقل، تدریجاً و به همین ترتیب که نام برده شده اند، تاسیس خواهد شد و اولین ثمره ی آن ایجاد فضای رقابتی مثبت بین شرکت های اقماری و متنوع هولدینگ پتروشیمی خراسان خواهد بود.

۳- هر یک از این شرکت ها که تمامی سهام ممتاز آن به پتروشیمی خراسان و درصدی از سهام آن ها (بطور مثال تا سقف ۳۰ %) به کارکنان همان شرکت تعلق خواهد شد، فضای انگیزش، خودکنترلی، خود توسعه دهندگی جای شمردن روزهای عمر برای بازنشستگی آن را به کلی از میان می برد.

۴- تشکیل هریک از این شرکت ها به باز تولید توانمندی های سرمایه ی انسانی و مدیریت در سطح حرفه ای منجر خواهد شد. یعنی افرادی که با ساعات کار شناور، دورکاری و ساعات مشترک کاری ۱۰ صبح تا ۳ عصر (یعنی ساعت ۷ الی ۱۰ و ۳ الی ۶ شناور) که با هویت حرفه ای شان زندگی می کنند. عمیقاً به توسعه ی مهارت های های فردی شان می پردازند، مهارت هایی نظیر دانش حرفه ای، زبان انگلیسی، کامپیوتر، مذاکرات صنعتی و ارتباطات به غایت در ایشان زمینه ی تقویت پیدا می کند.

۵- هر یک از این شرکت ابتدا در سطح واحدهای صنعتی مجاور از نوع پتروشیمایی، سیمان، نیروگاه ها، شهرک های صنعتی و در مرحله سوم در مقیاس صنعت پتروشیمی کشور، سوم در پهنه ی صنعتی ایران اسلامی و در مرحله ی چهارم در مقیاس منطقه ای و حوزه ی نفوذ ۶۰۰ میلیونی کشورهای هم مرز و در مرحله ی آرمانی و مطلوب نهائی در کلاس بین المللی امکان ارائه خدمات تخصصی و حرفه ای به ترتیب در زمینه های بازرگانی و صادرات و بازاریابی صنعتی، بهره برداری، راه اندازی و پیش راه اندازی واحد های صنعتی فرآیندی، ارائه ی خدمات تخصصی بازرسی فنی، فرآیند و خدمات مهندسی عمومی، و نهایتا توسعه ی توانمندی های مدیریتی، آموزش های در حین کار و پرورش متوازن سرمایه ی انسانی در هر یک از سطوح چهار گانه فوق در فضائی رقابتی با دیگر شرکت های اقماری و در فضائی مشارکتی در جهت منافع و آورده ی اقتصادی هریک از شرکت های اقماری و در فضائی که هریک از شرکت ها در سربلندی “برند هولدینگ پتروشیمی خراسان” کوشا هستند فراهم می آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.