انواع سرمایه گذاری مشترک یادداشت (Joint Ventures)

1 140

موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق/ www.sepinud.org

سرمایه گذاری مشترک به همکاری دو یا چند شرکت

در اجرای یک پروژه گفته می شود.

سرمایه گذاری مشترک Joint Venture چیست؟

سرمایه گذاری مشترک به همکاری دو یا چند شرکت در اجرای یک پروژه گفته می شود. طرفین می توانند دارای کسب و کارهای مشابه یا متفاوتی باشند و از منابع خود برای اجرای پروژه استفاده می کنند و یا می توانند به صورت کامل با یکدیگر ادغام شوند و یک شرکت جدید راه اندازی کنند. سرمایه گذاری مشترک با توجه به نوع کسب و کار دارای انواع گوناگونی است؛ که رایج ترین انواع آن عبارتند از:

۱- همکاری محدود Limited Co-operation

زمانی که به انجام یک پروژه با شرایط خاص و محدودیت هایی توافق کنیم، )مثل: فروش محصولات جدید یک شرکت کوچک به واسطه شبکه توزیع یک شرکت بزرگ.( هردو شرکت می توانند بر اساس شرایط ذکر شده در قرارداد، با یکدیگر توافق و همکاری کنند.

۲- سرمایه گذاری مشترک مجزا Separate Joint

venture business

توصیه می شود شرکت های نوپا برای اجرای پروژه های خود از این روش استفاده کنند، در این نوع سرمایه گذاری، طرفین به مقدار سهم خود از شرکت، بر چگونگی مدیریت و همکاری در پروژه، توافق می کنند.

 ۳- مشارکت تجاری Business Partnership

در شرایطی که می توان مشارکت تجاری یا مشارکت تجاری با مسئولیت محدود داشت، می توان از روش

منعطف تری از سرمایه گذاری مشترک استفاده کرد. یکی از شیوه های سرمایه گذاری ادغام شدن شرکت ها با یکدیگر است)تاسیس یک شرکت جدید(.

۴- همکاری کوتاه مدت

Short Term Co-operation

همکاری کوتاه مدت در سرمایه گذاری مشترک، زمان و طول پروژه اهمیت دارد و همکاری تنها بر اثر انجام دادن یک پروژه انجام می پذیرد. )پروژه بلند مدت نمی باشد(.

۵- سرمایه گذاری با عملکرد محدود و نامحدود

Limited function joint venture, unlimited(

)function joint venture

سرمایه گذاری با عملکرد محدود به رابطه بین طرفین قرارداد دلالت دارد در حالی که روش سرمایه گذاری با عملکرد نامحدود به روی اندازه پروژه متمرکز است. هدف از اجرای سرمایه گذاری با عملکرد نامحدود ایجاد یک شرکت با هویت اقتصادی مستقل است.

۶- سرمایه گذاری مشترک در حوزه جهانی

معمولا با مشارکت بین شرکت های بین المللی جهت ایجاد یک شرکت جدید انجام می گیرد. به عنوان مثال می توان به همکاری دو شرکت Total و Texaco برای ایجاد شرکتی به نام Equilon اشاره کرد که برای تجارت درصنعت روانکارها راه اندازی شد.

ساختار سرمایه گذاری مشترک

ساختارهای ممکن در سرمایه گذاری مشترک عبارتند از: نحوه برقرار کردن توافق نامه قراردادی و توافق نامه بین طرفین برای اجرای پروژه های خاص.

به طور کلی قراردادهای سرمایه گذاری مشترک قابل ثبت می باشند. چنین همکاری می تواند به صورت مداوم )ثابت( وجود داشته باشد که تا زمان انحلال قرارداد استمرار دارد و یا حتی برای اجرای برخی پروژه های خاص وجود داشته باشد که در صورت اتمام پروژه نیز قرارداد به پایان می رسد.

چرا سرمایه گذاری مشترک یکی از دلایل اصلی برای انجام سرمایه گذاری مشترک کاهش هزینه ها است که شامل هزینه های تحقیقات و توسعه می باشد. دوم قابلیت کاهش ریسک های موجود پروژه که با توجه به ماهیت تجارت مورد نظر قابل ملاحظه اند. از دلایل دیگر می توان به اشتراک گذاری منابعی مثل

تکنولوژی و یا استفاده از مهارت های یکدیگر اشاره کرد. در صورت وجود بازار بین المللی و با بیشتر شدن وسعت مناطق جغرافیایی در کار و توانایی استفاده از سیستم فروش و توزیع یکدیگر، میزان مشتریان طرفین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. با انجام پروژه ها و کارها به صورت مشترک دسترسی راحت تر مشتری به محصولات بیشتر شده و در نتیجه قدرت خرید بالاتر رفته و میزان رقابت در بازار جهانی نیز به طرز قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. محفاظت از کسب و کار خود در سرمایه گذاری مشترک

انتخاب روش سرمایه گذاری مشترک به روی نحوه اجرا و تقسیم سهام و پرداخت مالیات و همین طور میزان مسئولیت شما در برابر شکست پروژه تاثیرگذار است. معمولا طرفین قراردادی تحت عنوان حفظ اطلاعات محرمانه ) Non-disclosure agreement ( قبل از انجام مذاکرات امضا می کنند، که در آن متعهد می شوند تا طبق اصول و توافقات عمل کرده و اطلاعات محرمانه را فاش نکنند.

انتخاب روش مناسب

یکی از پارامترهای مهم در انتخاب نحوه سرمایه گذاری مشترک، توانایی و تمایل به مدیریت پروژه مورد نظر است. باید تمامی نکات و ریسک های موجود در اثر شکست پروژه و غیره را در نظر داشت. در مرحله اول باید یک قرارداد شفاف که نشان دهنده نحوه سرمایه گذاری و همکاری و تقسیم سهام می باشد را تهیه کرد. برای اینکار توصیه می شود تا از وکیل و مشاوران متخصص در این امر مشورت گرفته شود.

یادداشت

1 نظر
  1. احمد طلاوری می گوید

    مجله شما رو توی شرکت مان دیدم از مجله شما و مطالب آن خیلی خوشم آمد. ان شاالله که مطالب بیشتری رو اضافه کنید. و و بتوانیم ایرانی پیشرفته با وجود مشکلات زیاد داریم. باید بپذیریم که مشکلات و محدودیت داریم ولی باید به راهمان با قدرت ادامه دهیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.