حمایت از کالای ایرانی

0 165

وارد سالی شده ایم که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است و حمایت از کالای ایرانی نسبتی تمام با پیشرفت ملی دارد. اما چگونه در ورطه ی اقدام و عمل، چنین حمایتی از کالای ایرانی شدنی است؟  موانع کار کجاست؟

۱ – قاچاق کالا بزرگترین مانع حمایت از کالای ایرانی است. در کشوری که گفته میشود، ۲۷ تا ۳۰ میلیارد دلار قاچاق کالا دارد، حمایت از کالای داخلی سخت می شود. ضمنا چنین حجمی از قاچاق که تا یک سوم تمام واردات کشور را تشکیل می دهد، بی حساب و کتاب و توسط چند قاچاقچی گمنام ممکن نیست.

۲ – کیفیت کالای ایرانی، دومین مانع بزرگ حمایت واقعی کالای ایرانی است. وقتی پراید یک خودروی ایرانی را ارابه ی مرگ می نامند، طبیعی است که هرکس دستش به دهانش برسد و بتواند، خودروی ایمنی را برای خودش تهیه می کند. حالا ساخت هر کشوری که باشد، چه فرق می کند.

۳ –  فقدان بِرندسازی کالاهای ایرانی مانع دیگری بر سر راه حمایت از کالای ایرانی است. برند یا نام تجاری یا علامت تجاری یا تصویری که عموم مردم از یک سازنده  یا محصولاتش دارند. ما برای حمایت از کالای ایرانی بایستی آن را بِرندسازی کنیم.

۴ – موضوع بعدی خودِ مسئولین کشور هستند. به نظر شما از ده هزار نفر مقامات رتبه ی اول کشور شامل نمایندگان مجلس، وزراء، سفرا، استانداران، قضات و… چند نفر برای خرید جهیزیه فرزندان خود سراغ کالای ایرانی می روند. با شعارِ منجر به عمل متعهدانه است که حمایت واقعی از کالای ایرانی رخ خواهد داد.

۵ –  مانع بعدی تولید داخلی و عامل نابودی کالای ایرانی، تسخیر بازارهای ایران توسط کالاهای چینی است. شاید جالب باشد بدانید همین همسایه بغلی ما کشور ترکیه چهل سال است که حتی ورود یک کالای چینی را ممنوع کرده است و امروز در صنعت پوشاک جهان در کنار ایتالیا و فرانسه به رتبه ی سومی رسیده است.

۶ – اگر بخواهیم حرف های جدی تر و زیرساختی تر هم بزنیم قصه ی پرغصه ی قیمت ارز مانع است. اگر حافظه ی تاریخی داشته باشیم، یک دلار در فروردین ۵۸ هفت تومان بود و در فروردین ۹۷ می رفت که هفت هزارتومان را هم رکورد بزند. یعنی ارزش پول ملی نزدیک ۱۰۰۰ برابر کاهش یافته است. طبیعتاً برای حمایت از کالای ایرانی ارزش مهمترین کالای ایرانی یعنی پول ملی را بالا ببریم.

۷ – یک معنای حمایت از کالای ایرانی این است که از مردم بخواهیم کالای ایرانی بخرند، ولی معنای عمیق تر آن است که از تولیدکنندگان ایرانی بخواهیم و به آنها کمک کنیم که کالای ایرانی را طوری بسازند و تولید کنند که مشتری جهانی داشته باشد. بالاترین حمایت از کالای ایرانی در حمایت از صادراتِ کالاهای استاندارد ایرانی رخ می دهد.

۸ – قیمت کالای ایرانی موضوع مهمی در حمایت از کالای ایرانی است. همه ی آدم ها، محاسبه ی هزینه فایده می کنند. چه چیزی را به چه قیمتی می خرند و چقدر برایشان کارائی دارد و تا چه مدتی می توانند از آن استفاده کنند. به همین سادگی باید کالای ایرانی رقابت پذیری قیمتی پیدا کند.

۹ – در حال حاضر پُرفروش ترین و پُرارزش ترین کالاهای ایرانی، محصولات پتروشیمیایی، میعانات گازی، مواد معدنی و کانی های فلزی هستند که در واقع مواد خامی هستند که یک مرحله فرآورش روی آنها انجام شده است. اگر به سمت زنجیره ی تولید کالاهای ارزش آفرین حرکت کنیم، ارزآوری و ارزش آفرینی این کالاها و دیگر کالاهای فولادی، آلومینیومی و سنگ های معدنی و زینتی ما تا ۱۵ برابر بیشتر می شود.

۱۰ – یقیناً پیشرفت ملی در گرو حمایت از کالای ایرانی است. اما برای تحقق آن در ورطه اقدام و عمل بایستی جلوی قاچاق کالاهای غیرایرانی گرفته شود.کیفیت کالای جهانی را به استانداردهای جهانی ارتقاء دهیم.کالاهای ایرانی را بِرندسازی و صاحب هویت، شناسنامه و علامت تجاری کنیم. خودمان کالای ایرانی مصرف کنیم. ورود بی رویه کالای چینی محدود شود. ارزش پول ملی را بعنوان اصلی ترین کالای ایرانی بالا ببریم. کالای ایرانی را صادرات محور کنیم. قیمت کالای ایرانی را معقول کنیم و نهایتاً زنجیره تولید کالای ایرانی را بهره ور نمائیم. با بهترین آرزوهای محقق برای همه ی ما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.