راهبری متوازن موثر

0 47
 1. قرار است سه روز در برنامه سی ساعته­ای پیرامون مسئله رهبری سازمانی، کارگاه آموزشی داشته باشیم. فکر می­کنم که همه­ی ما به این نونوارسازی­ها و توقف زندگی روزمره احتیاج داریم. خصوصاً مسئولین اجرایی که عموماً فرصت ایستادن، نگرستین و گرفتن بازخورد از زندگی حرفه ای خود را در چهار ساحت زندگی خانوادگی، شخصی، سازمانی و اجتماعی را ندارند.
 2. دوره آغاز شد و مدرس آن پیرمرد دنیا دیده ای از کشور سوئد بود که مدیریت آکادمی یادگیری متمرکز در کشورش را به عهده داشت و در مدت چهل و پنج سال زندگی حرفه ای اش به بیش از شصت کشور دنیا سفر کرده بود و صدها و هزاران کارگاه و سمینار آموزشی را اداره کرده بود.
 3. اولین نکته ای که به کرات در طول روز بر آن تاکید داشت این بود که ما در زندگی سازمانی هرگز شکست نمی خوریم؛ یا موفق می شویم و یا چیزی می آموزیم. و خاطره ی معروفی را از شرکت اپل نقل می نمود. وقتی یکی از مدیران میانی شرکت مرتکب خطای صدمیلیون دلاری شده بود برای استعفا و ترک سازمان به آقای استیو جابز مراجعه کرد. اما در کمال ناباوری این مدیر متمایز جهانی به او گفت چگونه می توانم اجازه دهم که شما سازمان را ترک کنید در حالیکه به همین تازگی در دوره آموزشی پُر هزینه معادل یکصد میلیون دلار شرکت کرده ای و بعدها آن مدیر میانی بر اثر انگیزه و حمایتی که از سوی این سبک رهبری موثر گرفته بود دهها برابر آن مبلغ برای شرکت اپل ثروت آفرینی دانش بنیان نمود.
 4. ایشان مهمترین رسالت رهبران سازمانی را کوتاه نمودن راه های دستیابی به اهداف تبیین شده در ارکان جهت ساز جامعه یا سازمان از طریق توانایی تغییر در رویکردها و رفتارهای اعضا سازمان دانسته که با به کار گیری چهار ابزار/ تکنیک شامل هدایت جریان متمرکز، مدیریت تعارض و تنش های ذی نفعان سازمانی یا اجتماعی، تبیین اولویت های زندگی در ساحت های چهارگانه سازمانی، اجتماعی، شخصی و خانوادگی و نهایتاً توانایی ایجاد تیم و کارگروههای تخصصی و بهره برداری از قدرت آن ها اتفاق
  می افتد.
 5. در حالیکه ساعات موثر کاری در سازمانهای سوئدی ۳/۷ ساعت از ۸ ساعت می باشد. ساعت موثر کاری در ایران ۹/۱ در هر روز کاری است. این در حالی است که ایرانی ها معمولاً به لحاظ فیزیکی گاهی بیش از دوازده ساعت در مشاغل اول و دوم و گاهی سوم خود حاضر هستند. لذا رهبران سازمانی موثر برای دستیابی به عملکرد سازمانی مناسب از نظر کیفیت و زمان؛ اهداف را مشخص و روشن ، وظائف و رفتارهای مورد انتظار را اعلام، و معیارهای و شاخص های ارزیابی آن را تعیین می­کنند.
 6. این راهبران موثر سازمانی که می توانند یک پدر در خانواده، یک مرشد در اجتماع یا یک مربی در سازمان را به عهده داشته باشند از طریق تسهیم و به مشارکت نهادن تجربه ها، هدایت برای آموختن در گروهها و حرکت در جهت ارزشهای سازمانی اثربخش افراد را هم جهت نموده و پدیده هم افزایی سازمانی را در بین افراد یک سازمان، اعضای یک خانواده دواطلبان در یک مشارکت اجتماعی نظیر امنای یک کلیسا یا مسجد فراهم می آورد.
 7. اولین قدرت متمایز کننده ای که راهبران موثر دارند توانایی نهادینه شده ایشان در شنیدن دیگران است. آنها در حالیکه به آرامی لبخندی بر لب دارند و نسبت به خودشان، حالشان و لحظه هایشان آگاه هستند به دیگران گوش جان می سپارند و فقط با تماس چشمی و بدون تکان دادن سر یا در آوردن هیچ صدایی مبنی بر تائید یا رد دیگران، وجود دیگران را باور می کنند.
 8. آنها مدیریت زمان دارند بیش ازآنکه بگویند و پس از آنکه حرفی بزنند می شنوند، بر موضوع متمرکز می شوند آنها افراد را درک می کنند اجازه می دهند که دیگران بلند بلند فکر کنند، شنیده شوند، دیده شوند و انگیزه و انرژی مجددی برای ارتقای ظرفیت آفرینش سازمانی پیدا کنند و به کارآفرینانی تبدیل شوند که پیشه ایشان خلق ارزش افزوده و ثروت آفرینی دانش بنیان گردد.
 9. رهبران موثر علاوه بر شنیدن می توانند با دیگران صحبت کنند­، آنها می­دانند صحبت کردن بدون نگرانی از قضاوت شدن می­تواند تنش­های روزانه انها را کم کند و مهمتر از ان می تواند فرصت مرور افکار و احساسات خود را به انها بدهد تا بتوانند این­بارخود را بشنوند.
 10. قدرت چند ده برابری شنیدن، درک، همراهی و ارتقای توانایی آفرینش افراد زمانی بیشتر و بیشتر آشکار می گردد که این گفتگوها در جمع های دو نفره باشد. اینها آموخته های روز اول بود. امیدوارم روزهای بعد هم همین اندازه مفید باشد.
 11. نکته جالب و آموختنی دیگر از تقریباً ده ساعت حضور ما در این کارگاه آموزشی این بود که تمام مباحث تئوری به صورت مسنجم در کمتر از یک ساعت ارائه شد و نُه ساعت دیگر کارگاه به تمرین آموختن تکنیک و کسب مهارت پیرامون این مطالب گذشت. چقدر تمایز عمیقی است بین آموزشهای حافظه محور ما در مدارس و دانشگاهها و بازآموزی های سازمانی با آنچه که این سبک آموزشی در ورطه اقدام و عمل به روح و جان آدمی منتقل می کند و آنرا به صورت نهادینه در اعضا و جوارح مان جاری می سازد.
 12. بایستیم، بیاندیشیم و مشورت کنیم، مطالعه کنیم، هدف گذاری کنیم، الگو بگیریم، عمل کنیم، نتیجه بگیریم، نتایجمان را تحلیل کنیم، تصحیح کنیم تا در جاده سرآمدی و تعالی سازمانی، در خانواده، در سازمان، در اجتماع و در زندگی شخصی خود قرار گیریم. با هم حرکت کنیم با هم قوی تریم ایران را دوباره از نو بهتر بسازیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.