رسیدن کامل به حقیقت نیکی

0 47

با نام و یاد خدای مهربان و پروردگار مددرسانم

دوشنبه عصر در هوای برفی شمال تهران به انتهای بزرگراه امام علی علیه السلام بلوار ارتش و بلوار محک می رسیم، جایی که قرار است محک پنجمین همایش بین‌المللی مسئولیت اجتماعی با محوریت مدل‌های برنامه‌ریزی، مدل‌های اجرا و استانداردهای گزارش‌دهی برگزار شود.

۱-محک جایی است که تا کنون ۶۱۱۴ کودک به مبتلا سرطان درمان قطعی یافته‌اند و چند برابر این تعداد کودک عُمرهای طولانی تری یافته اند و درمانهای آنها در جریان است. بازدیدی جامع از بخش های مختلف این مرکز جامع درمانی اقامتی داشتیم. تمامی اتاقهای درمانی بصورت کاملا خصوصی دارای دو تخت یکی برای بیمار یعنی کودک مبتلا به سرطان و دیگری در اختیار همراه بیمار است. بعلاوه دو بخش دیگر یعنی مرکز تحقیقات سرطان کودک و مرکز پذیره‌ نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ ساز مکمل فعالیتهای حرفه ای محک را تشکیل می دهند.

۲- محک کودکانی را پذیرش می نماید که تشخیص قطعی بیماری سرطان آنها قبل از ۱۶ سالگی باشد. این کودکان، ایرانی، پناهندگان افغان یا کودکان مبتلا به سرطان از هر جای جهان هستند که خود را به محک رسانده اند. برای این کودکان پس از تشخیص بیماری پرونده حمایتی محک تشکیل می‌شود که درصد حمایت محک متناسب با شرایط اقتصادی خانواده تعیین می‌شود. محک در کلیه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودک در سراسر ایران حضور دارد.

۳- محک یک سازمان با شفافیت مالی بی نظیر در میان ده ها و صدها سازمان ایرانی و جهانی است. محک سازمانی مردم نهاد است و منابع آن از طریق حامیان که همان بنگاههای اقتصادی هستند و نیکوکارانی که اشتراک ماهانه دارند، قلک دریافت کرده‌اند، تقویم و سررسید و نماد همدردی تهیه می‌کنند و غیره تامین می‌شود. از این رو ترغیب سازمان ها و بنگاه ها به قبول مسئولیت اجتماعی و تشویق شهروندان به داشتن سرریز اجتماعی در زندگی حرفه ای، خانوادگی و شخصی شان امری حیاتی برای استمرار فرآیندهای درمانی و تحقیقاتی خود است و این مدل الگوئی برای پایدارسازی و مانائی فعالیت های سازمان های مردم نهاد مشابه و تمامی موسسات خیریه در کشور عزیز ما ایران باشد.

۴- محک وارد کلاس بین المللی شده است و در روندی تدریج گرایانه با پیوستگی ستودنی در یازده سال به رتبه ی نخست جهانی در میان ۳۲۸ سازمان مردم نهاد و موسسات خیریه از پنج قاره ی جهان از سوی شرکت سوئیسی SGS و در ارزیابی بین‌المللی NGO Benchmarking شده است. اساسی ترین معیارهای ارزیابی شفافیت، مسئولیت پذیری و پاسخگوئی مطلوب بوده است.

۵- اینجانب بعنوان مسئول جلب مشارکتها و مدیریت دفتر موسسه خیریه ی حضرت رسول صلی الله یا مُحَر که با سایت اینترنتی www.mohar.ir در همه جای جهان در دسترس شهروندان و هموطنان ایرانی است و در چهار حوزه ی توانمندسازی دختران کم توان ذهنی و جسمی، توانمندسازی دانش آموزان نخبه نیازمند، توانمندسازی زنان خودسرپرست و توانمندسازی اقتصادی خانواده های نیازمند از طریق اعطای وام قرض الحسنه با صفر درصد از هر نوع کارمزدی به فعالیت در محروم ترین استان ایران در خراسان جنوبی مشغول فعالیت است، تصور می کنم ما بایستی ساز و کارهای فعالیت های داوطلبانه، خیرخواهانه و نیکوکاری های خودمان تجدید نظر اساسی کنیم و داشتن مسئولیت اجتماعی در مقیاس کارآفرینی شرکتی و داشتن سرریز اجتماعی در مقیاس فردی و خانوادگی را پاره ای از انسان بودن خودمان فرض کنیم.

۶- آقای دیل کارنگی حدود ۱۱۰ سال پیش در کتاب آئین زندگی می گوید: “همواره با نود درصد درآمدهای اقتصادی و آورده های اجتماعی، خانوادگی و شخصی خودمان زندگی کنیم و ده درصد آن را دور بریزیم” یعنی همان که هشت قرن پیش شیخ اجل سعدی شیراز فرمود:

تو نیکی میکن و در دجله انداز      که ایزد در بیابانت دهد باز

امروزه در تبیین ویژگی های شخصیت ها یا بنگاههایی که رفتار حرفه ای و فوق حرفه ای دارند نیز گفته شده است بنگاه های اقتصادی که توامان مسئولیت های اقتصادی، قانونی، اخلاقی و نوع دوستانه ی خود را بطور متوازن دنبال می نمایند، همچنین کسانی که بصورت خویش فرمائی، کارآفرینی، کارمندی یا مدیریت کسب و کارهای کوچک و متوسط هم مشغول هستند، برای سلامت روح و روان و برای خلق همزمان آرامش در کنار آسایش و رفاهشان بایستی ۱۰ تا ۲۵ درصد از تمامی درآمدهای اقتصادی، آورده های اجتماعی، سرمایه ی خانوادگی و زمان شخصی عمرشان را به افرادی اختصاص دهند که یا در طبقات اقتصادی یا اجتماعی پایین تری از خودشان قرار دارند یا در خانواده ی بزرگ خودشان قرار دارند که خاج از همسر و فرزندانشان، شایسته عشق ورزیدن به معنای عمیق کلمه هستند.

۷- خداوند در قرآن کریم سوره آل عمران آیه ۹۲ می فرماید: لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ «هرگز به [حقیقتِ] نیکی [به طور کامل] نمی رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق کنید؛ و آنچه از هر چیزی انفاق می کنید [خوب یا بد، کم یا زیاد، به اخلاص یا ریا] یقیناً خدا به آن داناست.» و در سوره منافقون آیات ۱۰ و ۱۱ باز می فرماید: وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ فَیَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِی إِلَى أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَکُنْ مِنَ الصَّالِحِینَ﴿۱۰﴾وَلَنْ یُؤَخِّرَ اللَّهُ نَفْسًا إِذَا جَاءَ أَجَلُهَا وَاللَّهُ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿۱۱﴾ «و از آنچه روزی شما کرده ایم انفاق کنید، پیش از آنکه یکی از شما را مرگ در رسد و بگوید: چرا مرا تا مدتی نزدیک مهلت ندادی تا صدقه دهم و از شایستگان باشم؟! (۱۰)و هرگز خدا کسی را چون اجلش فرا رسد، مهلت نمی دهد؛ و خدا به اعمالی که انجام می دهید، آگاه است. (۱۱)»

ملاحظه می فرمایید که مفهوم سرریز اجتماعی در تعبیر قرآن نام انفاق به خود می گیرد که دو ویژگی استثنایی و بی نظیر برای آن برشمرده شده است: نخست اینکه تنها زمانی ما روی خوبی و نیکوئی را خواهیم دید که از آنچه به آن عشق می ورزیم، بگذریم و بگذاریم و در اختیار دیگران قرار دهیم و دوم اینکه آرزوی قطعی تمامی رفتگان را خداوند چنین بر می شمرد که آنها آرزوی برگشت و انفاق از مال و جان و وقت و آبرو و اعتبار اجتماعی خود را دارند اما افسوس و هزار افسوس که چنین برگشتی در کار نیست.

۸- در آستانه سال ۱۳۹۸ قرار داریم، معمولا در اسفند ماه علاوه بر خانه تکانی و گردگیری و شست و رُفتِ گِل و گچ و در و دیوار و فرش و سقف خانه هایمان، به خانه های دلمان هم سری می زنیم و اراده و آرزوی تغییر و تحولات جدیدی را هم در ذهنمان یا روی کاغذ ثبت می کنیم. وقت آن رسیده که برای شرکت ها و شراکت هایمان مسئولیت اجتماعی بنگاه و برای زندگی های شخصی و خانوادگی خودمان هم همان استاندارد ۱۰ تا ۲۵ درصدی از درآمدهای ماهیانه در قالب سرریز اجتماعی را تعریف، تبیین و برنامه ریزی نمائیم.

۹- مطالعات روان شناسی موفقیت، پیشرفت و تعالی نشان می دهد که فقط کسانی که با تدریج گرائی منطقی، تفکر سیستمی، آهستگی و پیوستگی، اولویت بندی، کار جمعی، مسئولیت پذیری، پیگیری هوشمند و مهمتر از همه ی اینها با نتیجه گرایی منطبق بر تلاش باورمند، هدفمند، روشمند و هوشمند به مفاهمه و تعامل خلق ارزش مشترک برای آرامش، آسایش و نشاط همگانی در سطح فردی، خانوادگی، سازمانی و اجتماعی بطور همزمان مشغول می شوند به پایان خط نزدیک می شوند و در اسفند هر سال بیش از ۷۰ درصد برنامه ها و نقشه هایشان را محقق شده می یابند.

۱۰- در پایان مایلم با یک آگهی تجاری در حوزه ی نیکواندیشی و خیرخواهی خاتمه دهم. در آستانه سال نو خیریه ی مُحَرwww.mohar.ir افتخار دارد شما را در کمک به نیازمندان و محرومان همراهی نماید. با عزت و کرامت، کمک های شما در اسرع وقت به دست نیازمندان واقعی خواهد رسید.

شماره کارت به نام موسسه خیریه حضرت رسول :

۵۸۹۴-۶۳۷۰-۰۰۰۲-۱۵۰۸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.