سال ۹۷ همه با هم جهاد ثروت آفرینی

0 121

۱ –   در فرهنگ عمومی ثروت و پول یکی پنداشته می شود، حال آن که ثروت مجموع برخورداری های ما را شامل می شود و پول ملموس ترین جلوه آن است. خانواده، امنیت، عافیت، عقل، اخلاق، معنویت، صبر، علم، پول، پُست و آبرو نمونه های برخورداری های ما و رِزق های خداوندی می باشد.

۲ –  زندگی خانوادگی ثروت بی بدیلی است. در جوامع شرقی و اسلامی مثل ایران اولویت اولِ همه ی ما است. یعنی زندگی شخصی، زندگی اجتماعی و زندگی کاری خود را به گونه ای تنظیم می کنیم که بیشترین خدمات و حمایت را برای همسر و فرزندان، پدر و مادر، خواهر و برادران و دیگر خاندان خود فراهم آوریم. اما گاهی غافلانه از ایشان فراموش می کنیم و چقدر زود دیر می شود.

۳ –  امنیت، ثروت عجیبی است. فقط زمانی که کمرنگ می شود، اهمیت آن جلوه گری می کند. عرب ها مَثلی دارند، می گویند: نعْمَتَانِ‏ مَجْهُولَتَانِ‏ الْأَمْنُ وَ الْعَافِیَه؛ یعنی تندرستی و امنیت دو نعمت مجهول و فراموش شده ی ما هستند که با نداشتن آنها متوجه وجود آنها می شویم.  براستی خودمان و بطور خاص زبان، چشم و دست ما چقدر ایمنی آور و امنیت آفرین برای دیگران است. فقط زبان حامی، چشم پاک و دستی که دست گیری کند، امنیت آور و ایمنی بخش دیگران می شود.

۴ –  عافیت و تندرستی ثروتی بی همتاست. ما در کل کائنات از ازل تا ابد همین یکبار آفریده شده ایم و همین ظرف زمان و طول عمرمان را داریم. اما کمترین حرص را برای سلامتی خودمان داریم. دقیقاً وقتی ثروتِ سلامت را از دست می دهیم حاضریم همه ی ثروت های مادی را بدهیم تا دوباره به دستش بیاوریم. راستی ثروت عافیت شامل سلامت جسم، روح و روان و سلامت دین و دنیای مان است و خیلی متمایز از تندرستیِ تنهاست.

۵ –  ثروتِ عقل را هرکس دارد، همه چیز دارد و هرکس کم دارد در همه جا کم می آورد. رسول اکرم صلّى الله علیه و آله:« أَوَّلَ مَا خَلَقَ اللَهُ الْعَقْلُ.»:«نخستین چیزى که خداوند خلق نموده است، عقل است.»(بحارالأنوار، ج۱، ص۹۷، حدیث هشتم). نخستین آفریده ی پروردگار عالمین عقل است. برای زیاد شدن عقل مان در معاد و معاش بسیار دعا کنیم. راستی آخرین باری که برای زیاد شدن عقل مان دعا کردیم، کی بوده است؟

۶ –  اخلاق و ادب نفس شامل خصایص انسانی نظیر راست گفتاری، درست کرداری، پاک دامنی، پاک دستی، انصاف، خوش خُلقی، مردم داری، مروت، شجاعت در بیان حقیقت، شهامت در پذیرش واقعیت نمونه ی گنج های بی بدیلی از ثروت های اخلاقی هستند.

۷ –  ثروتِ صبر را حریصانه بدست آوریم. صبر نعمتی است که خدای متعال توصیه ی به یاری جستن از آن کرده است. وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ وَ إِنَّها لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخاشِعِینَ‌(آیه ۴۵ سوره بقره). صبر بر خشم، صبر بر شهوت، صبر بر مصیبت، صبر بر معصیت، صبر در میدان کارزار زندگی و صبر بر برخورداری های و نعمت و ظرفیتِ شکر آنها.

۸ –  از کودکی انشاء می نوشتیم، علم بهتر است یا ثروت وامروز علم ثروت شده است. آنچه انسان ها، سازمان ها و ملت ها را از هم جدا می نماید میزان علمی است که تبدیل به عمل، تبدیل به تکنولوژی و تبدیل به ثروت دانش بنیان می نمایند. راستی برنامه ی ما برای سال ۹۷ و سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۲۵ چیست؟ البته اَللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ وَ مِنْ قَلْبٍ لاَ یَخْشَعُ‏« خدایا پناه به تو مى ‏برم از نفسى که از دنیا سیرى ندارد و از قلبى که خاشع نباشد»

۹ –  ملموس ترین ثروت خدادادی پول است و همزاد با کلمه ی ثروت، پول به ذهن می رسد. ثروت حقیقی پولی است که مقیّد به قانون و اخلاق و دانش بنیان آفریده شود. چنین پولی چرک دست نیست. کثیف نیست. چنین پول پاک و دانش بنیانی برکت، ثروت و مُکنت خداوندی است. اینگونه ثروتمندتر و ثروتمندتر شویم و البته حقی معلوم برای سائل و محروم هم در چنین ثروتی مسلّم است.

۱۰ –  اما مهمترین جلوه ی ثروت خداوندی به هریک از ما اعتبار، آبرو، منزلت اجتماعی و حُرمت خانوادگی و سازمانی ماست. گاهی افرادی ۵۰ سال ثروت زندگی آبرومندانه و گاهی سازمانی ۵۰ سال برند حرفه ای خود را در کمتر از ۵ دقیقه قربانی هوسی یا اختلاسی می نمایند.

ثروت ها و جلوه های ثروتمندی به همین ده مورد ختم نمی شود ولی شاید همه موافق باشیم که برخی از مهمترین ها، همین ها است. یادمان باشد پیشرفت ملی در گرو پیشرفت شخصی، پیشرفت خانوادگی، پیشرفت کاری و پیشرفت اجتماعی یکایک همه ی ما با همدیگر است و برای پیشرفت هیچ مسیر دوّمی جز ثروت آفرینی دانش بنیان و مبتنی بر محورهای ده گانه ی فوق ممکن نیست. پس همه با هم جهاد برای ثروت آفرینی در سال ۹۷.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.