طرز فکر کارآفرینان برتر جهان و دلیل تمایزآنها از دیگران

0 93

کارآفرینان جهان | جان ماکسول نویسنده آمریکایی در کتاب پرفروشش بنام »افراد موفق چگونه فکر میکنند؟ « راه هاى رسیدن به تفکر مولد را توضیح می دهد. او می گوید: اگر بتوانید نظام تفکر صحیح را در ذهن و باورتان پایه گذارى و آن را به یکی از عادت هاى روزانه خود تبدیل کنید، بی شک در تمام طول زندگی، فردى موفق و با تفکر سازنده خواهید بود.

۱- تفکر نوعی نظم است

به گفته مکسول، اگر می خواهید در تفکر کردن بهترین باشید، باید روى آن کار کنید و زمان  مشخصی را براى این کار در نظر بگیرید. به عنوان مثال، جف وینر، مدیر عامل شبکه لینکدین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه از وقتش را در روز خالی می گذارد تا روى مسائل شخصی، رهبرى شرکت متبوعش و بسیارى مسائل دیگر تفکر نماید؛ بگذارید مثال  دیگرى بزنیم، ران شیچ، مدیر عامل فروشگاه هاى زنجیره اى Panera Bread نیز در آخر هر سال، زمانی را مشخص می کند تا درباره عملکرد گذشته اش فکر کند و ایده هایی را براى توسعه بیشتر فروشگاه هایش در آینده، بیابد.

۲- انرژی خود را روی کدام بخش انرژی متمرکز کنید؟

ماکسول استفاده از قانون ۸۰ / ۲۰ را پیشنهاد می دهد؛ او می گوید ۸۰ % از انرژى خود را صرف کارهاى مهم کنید و ۲۰ % باقیمانده را به سایر امور اختصاص دهید. بخاطر داشته باشد که نمی توانید همه جا حاضر باشید، همه را بشناسید و همه کارها را انجام دهید؛ از این رو بهتر است که از انجام همزمان چند کار خوددارى نمایید زیرا بازدهی شما را تا ۴۰ % کاهش می دهد. خود را در معرض افراد مختلف و در نتیجه ایده هاى گوناگون قرار می دهند. او می گوید، انسان هاى موفق بیشتر وقت خود را صرف معاشرت با افرادى می کنند که آنها را به چالش می کشند.

۳- فقط ایده پردازی نمی کنند!

کارآفرینان موفق فقط ایده پردازى نمیکنند، بلکه براى عملی شدن ایده هایشان تلاش می کنند. از نظر او، ایده ها عمر کوتاهی دارند و شما باید قبل از اینکه تاریخ مصرفشان تمام شود، آنها را عملی کنید.

۴- ایده ها برای پرورش یافتن، به زمان نیاز دارند

کارآفرینان جهان بر این باورند که ایده ها براى پرورش یافتن، به زمان نیاز دارند. آیا تابحال برایتان پیش آمده که در حین خواب ایده اى جالب به سرتان بزند و صبح روز بعد، پس از بیدار شدن، مضحک به نظرتان بیاید؟ از نظر ماکسول، افکار و ایده ها »باید تا زمان تجسم یافتن پرورش داده شوند « و سپس به بوته آزمایش گذاشته شوند. به یاد داشته باشید هرگز به دنبال عملی کردن نخستین ایده اى که به ذهنتان می رسد، نباشید.

۵- همکاری با افراد باهوش

این نویسنده آمریکایی می گوید، همکارى با افراد باهوش نتایج بهترى را به دنبال خواهد داشت؛ اینکار شبیه این است که از یک میانبر براى  رسیدن به مقصدتان استفاده کنید و به همین دلیل است که شرکت در جلسات همفکرى بسیار سودمند واقع می شود.

۶- رد کردن ایده های محبوب

او می گوید، اکثر مردم در انجام کارهاى مختلف، با این ذهنیت که بقیه افراد قبلاً روى آن فکر کرده اند، یک راست به سراغ مرحله عملی کار می روند. براى رد کردن اینگونه ایده ها، باید در مورد آنها احساس ناراحتی کنید. آنطور که مالکوم گادول، روزنامه نگار و نویسنده کانادایی می گوید،  بسیارى از کارآفرینان موفق جهان در دنیا مانند اینگوار کامپراد (بنیانگذار شرکت چند ملیتی آیکا ( IKEA ) که از بزرگترین خرده فروشان مبلمان در سطح جهان است) داراى چنین شخصیتی هستند. باید اذعان کرد که اینگونه افراد از این که بقیه مردم درموردشان چه فکرى می کنند، اصلاً نگران نیستند.

۷- برنامه ریزی

آنها از قبل برنامه ریزى می کنند و در عین حال فضاى کافی براى احتمالات را هم در نظر می گیرند. اگر براى انجام کارهایتان استراتژى داشته باشید، حاشیه خطاى خود را کاهش می دهید؛ صرفا داشتن ایده هاى کلی و مبهم از اینکه کجا قرار دارید و می خواهید چه کارى را انجام دهید، شما را به نتیجه ملموسی نمی رساند. روش های موجود برای خلق استراتژی از نگاه مکسول:
-۱ موضوعات را در ذهنتان تجزیه کنید
-۲ ا ز خودتان بپرسید که چرا این مسئله باید حل شود
-۳ موضوعات کلیدى را شناسایی کنید
-۴ منابع خود را بررسی کنید
-۵ هر فرد را در جایگاه مناسب خودش بکار گیرید. هنرى فورد مخترع فقید آمریکایی می گوید، اگر کارهایتان را به قسمت هاى کوچک تر دسته بندى کنید، بی شک هیچ چیز دشوار نخواهد بود.

۸- متفاوت عمل می کنند

آنها نه تنها متفاوت فکر می کنند، بلکه متفاوت نیز عمل می کنند. شما هم به دنبال راه هاى جدید باشید، آنها را آزمایش کنید، در زندگیتان با افراد جدید برخورد کنید، کتاب بخوانید، حتی اگر حوصله تان را سر ببرد. ماکسول می گوید، کلید موفقیت، در ایده پردازى نو و روش هاى جدید در زندگی، نهفته است.

۹- برای ایده های دیگران به اندازه افکار خود ارزش قائلند

هیچگاه نمی توانید بگویید من همیشه کار درست را انجام می دهم. افراد موفق می دانند که باید به دیگر ایده ها نیز، شانس بدهند. استیو جابز بنیانگذار شرکت اپل، کارش را با عزمی راسخ شروع کرد و مطمئن بود که بهترین راه را انتخاب کرده است. در سال هاى بعد، اعتماد جابز به قدرى نسبت به اعضاى تیمش بالا رفت که می توانست به حرف هاى آنها مانند فکر هاى خودش گوش دهد و در تصمیم گیرى هایش به آنها رجوع کند.

۱۰- برای خود دستور کار دارند

بهترین مثالی که می توان در این رابطه آورد، فیسبوک است. شریل سندبرگ، مدیر ارشد عملیاتی این شرکت نیز همین کار را انجام می دهد. او در هر جلسه اى که شرکت می کند، دفترچه یادداشتی را به همراه می آورد و تک تک موارد ذکر شده در آن را مطرح نموده و پس از حل
آن موضوعات، صفحه مربوط به آنها را پاره می کند. ماکسول می گوید،افراد باهوش و کارآفرینان جهان ، صرفا به برنامه ریزى روزهایشان بسنده نمی کنند؛ این افراد براى هفته ها، ماه ها و اهداف بلند مدت خود برنامه دارند و آنها را تا رسیدن به نتیجه، دنبال می کنند.

۱۱- صرفا عمل نمی کنند و تفکر بازتابی دارند

تفکر و تامل بازتابی روى هر چیز، دورنماى جدیدى به شما می دهد و حس اعتماد به نفس بیشترى را در قدرت تصمیم گیری‌تان بوجود می آورد. به یاد داشته باشید که اگر بی گدار به آب بزنید و اینگونه فکر نکنید، بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید به عقب باز می گردید؛ همانطور که سقراط فیلسوف یونانی می گوید، زندگی بدون بررسی و آزمایش، ارزش زیستن ندارد.

۱۲- در تفکرات منفی خودشان نیز، افراط نمی کنند

افراد موفق محدودیت ها را نمی بینند، بلکه به فرصت ها چشم می دوزند؛ کارآفرینان جهان به این جمله فکر می کنند که «من میتوانم» . سام اوینگ ستاره اسبق بیسبال می گوید هیچ چیز خجالت آورتر از این نیست که شخصی را در حال انجام کارى ببینی که قبلاً به او گفته اى تو از پس این کار برنمی آیی!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.