مصاحبه اختصاصی هفته نامه پیشرفت ملی با جناب آقای مهندس عباس شعری مقدم

0 48

قبل از بیان هر مطلب اجازه بفرمایید مختصری جناب آقای مهندس شعری مقدم را معرفی نماییم، سپس وارد بخش مصاحبه اختصاصی با ایشان شویم.

آقای عباس شعری مقدم در سال ۱۳۲۲ در شهر تهران، چشم به جهان گشود. ایشان تحصیلات متوسطه را تا سال ۱۳۴۱ در دبیرستان دارالفنون طی نمودند و همان سال در امتحان ورودی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای رشته مهندسی برق پذیرفته و در سال ۱۳۴۵ موفق به  اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک از این دانشگاه شده و بلافاصله به عنوان دستیار آموزشی در دانشگاه دعوت به کار شدند. اما پس از مدت کوتاهی در چهارم دیماه همان سال و علیرغم علاقه به تدریس در دانشگاه به دلیل جاذبه‌های صنعت نوپای پتروشیمی، (به ویژه داشتن امریه مبنی برکاهش دوره خدمت سربازی از دو سال به ۱۳ هفته‌ی آموزش نظامی) به استخدام شرکت ملی صنایع پتروشیمی درآمدند.

بعنوان اولین سوال جناب آقای مهندس، به عقیده شما پیشرفت متوازن ملی بر چه مولفه های استوار است؟

پیشرفت متوازن ملی یکی از دغدغه های همیشگی من بوده و است. پیشرفت در ایران بصورت متوازن رخ نداده و از جامعیت کافی نیز برخوردار نیست. یکی از بهترین اسناد بالادستی که می توانست با اجرای دقیق آن پیشرفت متوزان را برای کشور به ارمغان بیاورد، اسناد چشم انداز پنج ساله کشور می باشد که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اما متاسفانه اجرایی نشد. استارت پیشرفت و توسعه در کشور ما همزمان با کشور کره جنوبی زده شد، اما امروز تصوری که ما نسبت به کشور کره جنوبی داریم بسیار متفاوت از تصوری است که در دهه پنجاه به آنها داشته ایم. آنها مسیر پیشرفت را با همواری مطلوبی طی کرده اند و نسبت به کشور ما از سرعت مطلوبتری برخودار هستند. یکی از عمده دلایل بنیادی پیشرفت در این کشور را می توان در شیوه پیاده سازی دموکراسی بیان کرد. یکی از پایه های دموکراسی داشتن احزاب قدرتمند است. حکومت های جمهوری مدل خوبی برای اداره جامعه ارائه می نمایند. اما توجه به این نکته ضروری است که با توجه به اینکه قدرت رای افراد در این جوامع یکسان می­باشد، وظیفه احزاب است تا جامعه را از ظواهر عوام فریبی روشن و مبرا سازند.

در جامعه ای که احزاب قدرتمند نباشند، نمایندگان بدنبال برنامه های مدون و بلند مدت نیستند و نمایندگان در بازه های زمانی کوتاه مدت اندیشه می کنند، تا نیاز رای دهندگان به خود را تامین کنند. دولت ها هم از این قاعده مستثنی نخواهند بود و بیشتر به اقدامات کوتاه مدت و گذر از بحران تمرکز می کنند تا اقدامات سازنده و بنیادی. بعنوان مثال در صنعت پتروشیمی، شرکت پتروشیمی کاویان با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری انجام شد، اما خوارک آن هنوز هم به صورت کامل تامین نمی شود و عدم النفع تولیدی که از این محل به سرمایه گذار و اشتغال ملی وارد می شود، ثمره پیشرفت نامتوازن در این بخش می باشد. مثال دیگر در بخش خصوصی سازی صنعت پتروشیمی است که در حوزه سرمایه انسانی کوچکترین توجهی به حوزه سرمایه های انسانی صورت نگرفت و بدون پیوستار منابع انسانی شرکتها به سایر بخش ها و هلدینگ های سرمایه گذاری واگذار گردیدند. امروزه حتی مسائل اولیه این کارکنان مثل نقل و انتقال و تعیین محل خدمت با مشکل مواجه است. بایستی دولتمردان و نمایندگان را به تفکر سیستمی و بلند مدت ترغیب کرد، تنها راه ممکن آن هم این است که این افراد از دل احزاب بیرون بیایند. گفته می شود که در ایران با دو نفر حزب تشکیل می شود و زمانی که به سه نفر رسید انشعاب و حزب جدیدی از دل آن زاده می شود.

مشکل اساسی دیگر ما دوروئی و دورنگی ما است. چند گانگی شخصیت داریم. بهم دیگر اعتماد نداریم، از هم پروا می کنیم. در انجام کارهای تیمی از خود ضعف نشان می دهیم. زمانی که با ایرانیان خارج از کشور صحبت می کنیم بیشتر تمایل دارند با غیر ایرانی ها کار و مراوده داشته باشند. به راستی این مانع بی اعتمادی چگونه شکل گرفته است؟ نگاهی گذرا به تاریخ این کشور ما را با این حقیقت آشنا می کند که از گذشته های دور، دروغ و دورویی همیشه یکی از دغدغه های سردمداران این مملکت بوده است که آن را در نوشته های مکتوب ایشان می توان به روشنی یافت. برای تمرین دروغ نگفتن بیاییم از نخوردن قسم دروغ به مقدسات شروع کنیم و تمرین کنیم تا اساسا قسم نخوریم.

تقویت سازمان برنامه و بودجه یکی از اصولی ترین اقداماتی است که در پیشرفت متوازن کشور می تواند سهمی اساسی داشته باشد. این مرکز بعنوان سکان دار پیشرفت متوازن کشور می تواند با اسناد بالادستی نظیر طرح آمایش سرزمینی که بر اساس استانداردهای جهانی تهیه می شود سند پیشرفت متوازن کشور را تهیه نماید. این اسناد باید بدون هیچگونه اعمال نفوذ و رانتی تهیه گردد. بعنوان مثال خط اتیلن غرب نمونه ای است که اگر بر اساس طرح آمایش سرزمین انجام می گرفت می توانست صرف تقویت زیرساختهای صنعت توریسیم در این منطقه گردد. در گذشته و به صورت تاریخی جوامع را در کنار رودخانه ها متمرکز شده اند. اما امروزه تمدن ها در مراکز انرژی در حال شکل گرفتن هستند. از ایجاد مراکز بزرگ در حاشیه ی خلیج فارس و دریای عمان غافل مانده ایم. مقایسه ای با کشور امارات این غفلت را به خوبی نشان می دهد. مثال دیگر ایجاد طرح های فولادی عظیم در داخل سرزمین بوده است که امروز منابع آبی فراوانی از کشور صرف این صنایع می گردد. منابع ارزشمندی که می توانست هزینه ی این صنایع نگردد و تامین آب مورد نیاز از آبهای کرانه ی خلیج فارس و دریای عمان تامین گردد.

زدودن قوانین دست و پاگیر دیگر راهکار تقویت پیشرفت متوازنِ ملی است. هوشمند سازی کشور و تقویت شفافیت های برخط، تنقیح و پاکسازی قوانین به نحوی که هیچ حفره ی قانونی برای دور زدن قانون وجود نداشته باشد دیگر اقدام سازنده در این خصوص است. تقویت و تسهیل سرمایه گذاری با ایجاد قوانین و اتخاذ تدابیری که می تواند به تقویت تولید در داخل کمک نماید. برخی از سرمایه گذاران هیچگونه رغبتی به انجام سرمایه گذاری در داخل مرزهای کشور نداشته و ترجیح می دهند که سرمایه های خود را به خارج از کشور منتقل کنند. تدابیری بایستی اتخاذ گردد تا هم این سرمایه ها ملی و هم سرمایه های بین المللی به داخل مرزهای کشور سرازیر گردد، که این مهم مستلزم نگاهی جدید و شیفت پارادیمی تفکر در برخی از مفاهیم است.

جناب آقای مهندس شعری مقدم به عنوان یک فرد توسعه یافته که در ابعاد گوناگون زندگی به صورت متوازن در ساحت­ های مختلف زندگی رشد کرده اید از شما می خواهیم که راز موفقیت و پیشرفت خود را برای خوانندگان این هفته نامه نیز به اشتراک بگذارید.

انسان ها مثل کامپیوترها هستند. وقتی  به دنیا می آیند می توانیم با خلق باورهای سازنده و ثروت آفرین در ذهن آنها، پایه های یک زندگی سراسر از تلاش، سازندگی،خلاقیت و موفقیت را در ذهن و ضمیر ایشان بارور سازیم. البته این تعالیم در گذشته بدین صورت نبود و در باورهای ما تعابیری من جمله:

پر تو نیکان نگیرد هر که بنیادش بدست          تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبدست(سعدی شیراز)

بود که برای مبارزه با آن و خارج کردن یک چنین تفکراتی زمان و انرژی زیادی باید صرف کرد. اولین و مهمترین نکته در ایجاد تغییر و ساختن زندگی ایده آل داشتن آموزش های پیوسته و مستمر در زندگی در تمامی مقاطع زندگی است. دومین نکته در ورطه ی اقدام و عمل است که با عمل متعدانه و تعهد عمل گرایانه به کاربست این آموزش ها و آموزه در زندگی شخصی، زندگی خانوادگی، زندگی سازمانی، زندگی اجتماعی، زندگی این جهانی و زندگی آن جهانی همت گماریم. من در خانواده ای کاملا مذهبی بدنیا آمدم و از همان ابتدای کودکی علاقه ی شدیدی به حضرت علی(ع) و امام حسین(ع) در وجودم شکل گرفت. در دوران کودکی تحت تاثیر معجزه ای عینی از امام رضا(ع) قرار گرفتم و شاهد اتفاقاتی بودم که ماوراءالطبیعه و معنویت را عمیقا در زندگی من وارد نمود. داشتن زندگی معنوی به ما آرامش می دهد. در حالت طبیعی انسان ها خودخواه هستند و داشتن زندگی معنوی، انتظار و توقع نداشتن از دیگران که حاصل ممارست در این نوع از زندگی می باشد ما را به آرامش واقعی و حقیقی می رساند. شادمانی واقعی زمانی حاصل می گردد که ما خودمان را با دیگران تقسیم و تسهیم کنیم. با تمرین مشتقانه و مستمر در این بخش به جائی می رسیم که به دیگران می پردازیم و شادمانی و آرامش را نصیب خودمان می کنیم. در حال حاضر عضو هیأت مدیره چهار انجمن علمی در دانشگاه ها هستم و همزمان عضویت در هیأت مدیره چهار شرکت را بدون کوچکترین چشم داشت مالی و در دوران بازنشستگی دنبال می کنم. مرامنامه ای در قالب دعا دارم و هر روزِ زندگی ام را با خواندن آنها شروع می کنم. خردمندان واقعی کسانی هستند که همیشه با مبدا هستی در ارتباط مستمر هستند. توکل و تفویض در زندگی ام حضور مستمر دارد. هم اکنون فعالیت های روزانه ام را در سه بخش دنبال می کنم. اولین آنها خدمت در موسسه ی کوشان و ارتقای نظام مدیریت در شرکت رامپکو است. دومین دسته ی فعالیت ها همکاری در اقدامامت نیکو اندیشانه در مناطق محروم است. تلاش کرده ایم در این حوزه تعهدات سازمان یافته ای داشته باشیم و مطابق با استانداردهای جهانی عمل کنیم. بخش سوم فعالیت های من مربوط به حوزه ی مشاوره و راهنمایی به افرادی است که مشتاقانه تخصص پنجاه ساله ام را بدون داشتن کوچکترین چشم داشتی در اختیارشان قرار می دهم.

تلاش می کنم که نمازهایم را در پنج نوبت بخوانم و هر وقت این اتقاق برایم مقدور نباشد در اول وقت و در سه نوبت می خوانم. مطالعاتی دائمی در خصوص نشریات تخصصی، مجلات و کتابهای حوزه پیشرفت و موفقیت دارم. در فضای مجازی به صورت هدفمند مطالعه می کنم. در زندگی اصول ۸T دارم. توکل، توسل، تفکر، تمرکز، تلاش، تمرین، تکرار و تسلیم. برای خدا تعیین تکلیف نکنیم. فقط خواسته هایمان را مطرح و برای تحقق آنها با این روش ۸T عمل کنیم. رضایت کامل از زندگی خود دارم و احساس استغنای کامل درونی از خود دارم و زندگی ام به خوب می چرخد. به محض بخشیدن چیزی چندین برابر آن به من بر می گردد. یاد گیرندگی و یاددهندگی مستمر را همیشه سرلوحه اقدامات قرار داده ام. در سن پنجاه سالگی در یک دوره یکساله سازمان مدیریت صنعتی شرکت کرده م و بعد آموخته های عملی و نظری ام را در ۱۲ سال مدیریت در شرکت پتروشیمی بندرامام پیاده کردم. در آن دوران تفکر سیستمی، چشم انداز، بیانیه ماموریت، استراتژی ها و راهبردهای اساسی، اهداف بنیادی، منشور اخلاقی، اهداف اجرائی و برنامه های عملیاتی را بعنوان ارکان جهت ساز شرکت پتروشیمی بندرامام تدوین کردیم که در آن روزگار عمر چندانی از پیدایش این مباحث در علم مدیریت نمی گذشت. تمامی همت، تلاش و مساعی خود و همکارانم را بر اجرای این اسناد معطوف داشتیم. فقدان مفاهمه، همدلی، همزبانی و هم فهمی مانعی است برای اجرای راهبردها و استراتژی ها در سازمان.

بخش سوم را با آقای مهندس شعری مقدم در خصوص مسیر حرکت صنعت پتروشیمی و نفت ایران و چالش های پیش روی آن و ارائه راهکارهای سازنده دنبال می کنیم. نظر شما در خصوص وضعیت فعلی و آینده ی پیش روی صنعت پتروشیمی و نفت چیست؟

شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بدو تاسیس سه هدف اصلی را دنبال می کرد: اول اینکه از سوختن گازهای همراه از استخراج نفت جلوگیری شود. دوم اینکه ایجاد ارزش افزوده و سومین مطلب حفظ محیط زیست و کاهش اثرات زیست محیطی از سوختن گازهای همراه نفت بود. تصمیم بر آن شد که از این گازها در تولید محصولات پتروشیمی استفاده گردد. تا قبل از انقلاب ۱۳ میلیون تن ظرفیت نصب شده در این صنعت وجود داشت که البته تمام این ظرفیت بالفعل تبدیل نشده بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران این شرکت نیز کاملا دولتی شد و تمامی درآمدهای آن متعلق به دولت بود. تا قبل از خصوصی سازی در این صنعت هیچ کدام از وزرای نفت حساسیتی نسبت به پتروشیمی و خوراک های آن از خود نشان نمی دادند. تا اینکه پس از خصوصی و این که دیگر عوائدی از این صنعت نصیب دولت نمی شود نگاه ها و حساسیت ها متوجه قیمت خوراک گردید. وظیفه وزارت نفت فروش نفت و محصولات آن است و ارزان فروشی خوشایند هیچ وزیر نفتی نمی باشد. شرکت ملی صنایع پتروشیمی از یک سو پس از خصوصی سازی وظایف حاکمیتی و تنظیم گری به او محول شده است و دیگر در حوزه تصدی گری اقدام نمی کند در معاونتی زیر مجموعه ی وزارت نفت است و از سوی دیگر بازوی اجرایی توسعه دهنده این صنعت نیز محسوب می گردد که بایستی متناسب با نیاز سرمایه گذاران خود مطالبات آنها را دنبال نماید. این تضاد وظایف در دو بخش فوق باعث گردیده که جایگاه این شرکت خاستگاه متناقضی در صنعت نفت داشته باشد و عملا این تضادها باعث گردیده که جایگاه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با چالش هایی روبه رو باشد. برای عبور از این مشکل به نظر می رسد که جایگاه صنعت پتروشیمی تحت معاونتی در وزارت نفت از حیز انتفاع برخوردار نیست. جایگاه آن به عنوان شرکتی ملی در ذیل فعالیت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی ای قوی بایستی قرار گیرد که برای کشور طرح های توسعه ای تدوین می کند.

صنعت پتروشیمی درگاه ایجاد اشتغال و توسعه ی ملی محسوب می گردد. با توجه به شرایط موجود بایستی ترتیبی اتخاذ گردد که سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت ها توسط بخش حاکمیتی و دولت انجام شود. نمی شود تدابیری اتخاذ کرد که سرمایه گذار رغبتی برای سرمایه گذاری در کشور نداشته باشد. دولت بایستی امنیت سرمایه گذاری در ایران را تضمین کند و دوم اینکه مشوق هایی برای سرمایه گذاران در نظر بگیرد تا سرمایه گذاران با رغبت و امنیت کاملا به این صنعت وارد شوند.

امروز در کشور ما اقتصاد به سیاست سوبسید می دهد. ما به جهت ایجاد سرمایه گذاری های خارجی بایستی زمینه را برای ورود این قبیل سرمایه گذاران مهیا کنیم. این اقدام هم تنها با تقویت عملکردهای خودمان محقق می شود. هر چقدر ما به سمت بهبود عملکردهای خودمان حرکت کنیم، بیشتر می توانیم سرمایه گذار مطلوب برای این صنعت جذب کنیم.

سازمان گسترش برای توسعه صنایع و سودآوری واحدهای زیان آور تاسیس گردید که بایستی از این ظرفیت نیز استفاده گردد. با تزریق روحیه امید و خروج از تفکر چهار دیواری اختیاری که با نظام سهامداری در تعارض است، سرمایه های مطلوب را در این صنعت جذب کنیم. مرکز ایده پردازی ملی ایجاد کنیم تا با استفاده از خرد جمعی و پردازش خروجی آنها، بهترین ایده ها را محقق کنیم. اتاق های فکر را ایجاد کنیم. توسعه را در این صنعت با اخذ وام از سیستم بانکی دنبال کنیم. اما یادمان باشد که بایستی سیستمی فکر کنیم و همه ی جوانب را بسنجیم.  

فایل صوتی بخش اول مصاحبه با جناب آقای مهندس شعری مقدم

فایل صوتی بخش دوم مصاحبه با جناب آقای مهندس شعری مقدم

فایل صوتی بخش سوم مصاحبه با جناب آقای مهندس شعری مقدم

اشتراک برای آپدیت ها

آخرین آپدیت ها را مستقیما در درستگاه خود دریافت کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.