مناسبت ها و نقش آنها در پیشرفت ملی ایرانیان

0 151

خداوند در قرآن کریم ایام خاصی را ایام الله می نامد و به حضرت موسی (ع) دستور می دهد که این ایام خاص را به مردم یادآوری نماید. بنظر می آید، نامگذاری روزها در تقویم ملی ایران برای توجه بیشتر به این موضوعات در برخی روزهای خاص از ایام سال باشد. هفته­ی پرمناسبتی پیش روی ماست:

۱ –  شنبه روز میلاد سرو بوستان ایستادگی، گل زیبای باغ حسینی، جوانمرد رشید، شبیه ترین مردم در شکل و قیافه و خُلق و خوی به نبی مکرم اسلام (ص)، حضرت علی اکبر است که روز جوان نامگذاری شده است. از حضرت حق می طلبیم که جوانی جوانان ما که پلی بین نوجوانی و میانسالی است، به نیکویی بگذرد و جوانی را پیش از پیری، سلامت را پیش از بیماری، توانگری را پیش از ناتوانی و زندگی پیش از مرگ را غنیمت بشماریم.

۲ –  در تقویم رسمی ایران روز نهم اردیبهشت روز شوراها نامیده شده است. مشورت، اصلی عقلی است که آموزه های دین در کتاب خدا و سنت پیامبر بر آن مهر تائید زده است. در اصل هفتم قانون اساسی هم شوراهای شهر و روستا و استان از ارکان تصمیم گیری و اداره کشور ذکر شده است. اما “شوراداری” و اداره شوراییِ امور، ظرفیت بالای اعضا را لازم دارد. یادتان هست شورای اول تهران منحل شد و شورای کنونی هم نقداً و پس از هفت ماه دوباره درگیر انتخاب شهردار بعدی پایتخت است.

۳ –  روز دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس است که سالروز اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز می باشد. در سال ۱۶۲۱ میلادی یعنی نزدیک چهارصد سال پیش در زمان شاه عباس صفوی، دلیران تنگستان، هرمزگان را از چنگ پرتغالی ها بیرون آوردند. اما در سال های اخیر ثبت یک روز به نام خلیج فارس یک غبارروبی و یادآوری از خلیج همیشه فارس است.

۴ –  همچنین دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه سالروز آغاز عملیات بیت المقدس در جنگ تحمیلی است. عملیاتی که بی هیچ تردیدی بزرگترین افتخار هشت سال دفاع مقدس است که نهایتاً به آزادسازی خرمشهر در سوم خردادماه منجر شد و در نهایت ۷۰۰ نیروی ایرانی موفق به اسیری گرفتن ۱۹۰۰۰ نیروی عراقی شدند. خرمشهر فتح شد. خرمشهر را خدا آزاد کرد.

۵ –  سه شنبه یازدهم اردیبهشت روز اول ماه مِی میلادی، روز جهانی کار و کارگر است. روزی که در سال ۱۸۸۶ میلادی کارگرانی به ضرب گلوله پلیس شیکاگو بسته شدند که تقاضای اصلی آنها کاهش ساعات کار به ۸ ساعت بود. به امید روزی که کار و کارگری مایه مباهات ملّی و کارآفرینی و خلاقیت همراه با سرمایه و سرمایه دار سه ضلع پیشرفت ملّی ایران اسلامی را تشکیل دهد.

۶ –  چهارشنبه پانزدهم ماه شعبان روز ولادت قائم(عج) روز جهانی مستضعفان است. همه­ی ما منتظر ظهور آخرین حجت خدا هستیم. قطعاً منتظران مُصلح خود بایستی صالح، فعال، پویا و حاضر باشند وگرنه آمدن مُصلح و منجی جز بر وبال و بدبختی ناصالحان، منفعلان، دل مردگان و غایبان از صحنه­ی مسئولیت زندگی نخواهد افزود.

۷ –  همه­ی ما به دنبال تکیه­گاهی محکم تر از شانه های پدر، هستیم. تکیه گاهی که نگران شکستن آن نباشیم. اما پدر مُصلح، فرزندانی درست کردار، شیعیانی راست گفتار، رهروانی امانت دار، پیروانی شجاع در بیان حقیقت و با شهامت در پذیرش واقعیت، همراهانی پاک دست و پاک دامن هم می خواهد. چقدر آن فرزندان ما هستیم.

۸ –  چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت روز شهادت شهید مطهری است. اول اینکه خوشا به سعادت کسی که روز مرگش روز تجلیل از معلم و استاد نامگذاری شده است. مرحوم مطهری شاکله­ی فکری مبانی نظری و اصول عملی یک جمهوری اسلامی مطلوب را در نزدیک ۶۰ سال عمر با برکتش ترسیم کرد و رفت. حالا نزدیک چهل سال است که ما مانده ایم و جمهوری اسلامی موجود را داریم.

۹ –  کار معلم، تعلیم و بیان حقیقت و کشف واقعیت و راهنمایی ما دانش آموزان و دانش جویان صحنه­ی واقعی زندگی است. فارغ التحصیلی و دانش آموختگی و افتخار به مدرک آن حرفی است و زگهواره تا گور دانش جستن و یافتن حکمت هرچند در چین باشد و تبدیل آن به تکنولوژی و مهارت و توانمندی و دانش تخصصی در ورطه­ی عمل حرف دیگری می باشد.

۱۰ –  چهارشنبه نیمه­ی شعبان روز تجلیل از سربازان گمنام امام زمان هم می باشد. هر چند که بایستی مراقب باشیم این نامها رهزن و نقاب رفتار ما نشوند. سربازان گمنام بایستی بیشترین شباهت را به مُصلح نقاب کشیده در پرده­ی غیبت داشته باشند و
هیچ کس جز خودشان هم نمی تواند به اصلاح گری و حرکت مبتنی بر اصولگرایی آنها تشویق گر باشد. این روز را به این عزیزان که امنیت امروزمان مرهونِ همتِ والای آنان است تبریک عرض می کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.