نقش انقلابِ اسلامی در پیشرفت ملی ایرانیان

0 80

۱- رهبر معظم انقلاب می فرماید: این انقلاب، بی نام خمینی در هیچ کجای دنیا شناخته شده نیست. یکی از روشنفکران عرب جمله ی معروفی در مورد بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران دارد که می گوید: اسم عزیز خداوند بر آقای خمینی متجلی شده و ایشان عزت را به مسلمانان جهان و به ملت ایران بازگرداند.

۲- قطعا رهبر کبیر انقلاب اسلامی فیلسوفی الهی، عارفی ربانی، فقیهی  اصولی،  مرجع تقلید ده ها میلیون مسلمان و در عین حال دارای شایستگی ها  و موهبت های  بیکران الهی و صد البته سیاست مداری مهذب بود که سیاست او عین دیانتش و دیانتش عین سیاستش بود و ثابت و استوار بر همین روال ماند.

۳- ما مس بودیم. او ما را طلا کرد. او کیمیاگر بود. او اکسیر بود. ما زندگی معمولی و روزگار خموده ای را می گذراندیم. او خمودگی ها را تبدیل به تحرک و تپش کرد و نسلی نو از انسان های مانوس با قرآن کریم، متخلق به اخلاق، اهل مداومت بر اندیشه ورزی، آینده نگری، انسان هایی با سادگی و آراستگی، منظم، دقیق، متدین، با تقوا، مورد اعتماد مردم و مسئولیت پذیر، متوازن و پیش بینی پذیر تربیت کرد. نسلی که شاخص ترین آنها در سال های مبارزه و یک دهه جنگ تحمیلی عمدتا پر کشیدند و به ملکوت اعلا رسیدند. تِلْکَ أُمَّهٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا کَسَبَتْ وَلَکُمْ مَا کَسَبْتُمْ وَلَا تُسْأَلُونَ عَمَّا کَانُوا یَعْمَلُونَ «آن جماعت را روزگار به سر آمد دستاورد آنان براى آنان و دستاورد شما براى شماست و از آنچه آنان می کرده‏ اند شما بازخواست نخواهید شد». (سوره بقره آیه ۱۳۴)

۴- انقلاب اسلامی ایران در آستانه چهل سالگی قرار گرفته است و در چهلمین سالروز ۲۲ بهمن روز پیروزی بزرگترین پدیده حاصل از جنبش  مدنی یک ملت در تاریخ معاصر قرار گرفته ایم. معروف است که می گویند خداوند هم از افراد بالای چهل سال به نحو سخت گیرانه ای حساب و کتاب کشیده و ثواب و عقابش را به نحو متفاوتی مشمول ایشان می نماید. سوال اساسی که مایلم شامه ی خردورز و عقل سلیم یکایک شما خوانندگان را بر آن معطوف دارم این است که: چگونه انقلاب اسلامی ایران می تواند به پیشرفت متوازن ایرانیان منجر شود؟ وَیَجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِینَ لَا یَعْقِلُونَ « [خدا] بر کسانى که نمى اندیشند پلیدى را قرار مى‏ دهد».(سوره یونس آیه ۱۰۰). یعنی رجس، پلیدی و خباثت بر کسانی است که عقل، تعقل، اندیشه ورزی و تفکر سیستماتیک و نظام مند را به کناری می نهند و ذهن بی سوالی دارند.

۵- آبادانی همزمان دنیا و آخرت و به طور خاص کاستن از رنج نوع بشر و کاهش غصه و حزن ایرانیان و پیشرفت همه جانبه ی متوازن، پایدار و با دوام  مردم این سرزمین دو تکلیف اخلاقی و دو وظیفه ی ذاتی است که می تواند و بایست از طریق ارتقاء راست گفتاری، بهبود درستکاری، تقویت انصاف، ازدیاد پاک دستی، افزایش پاک دامنی، بالابردن سطح مروت، مردم داری، خوش خلقی، خویشتن داری، تاب آوری، یافتن شجاعت در پذیرش واقعیت ها، داشتن شجاعت در بیان حقیقت ها، وفای به عهد، مدیریت موثر وقت و عمرمان و دیگر مکارم انسانی که از اهدف بدیهی و اولیه انقلاب بودند،تامین گردد.

۶- پیشرفت های چشم گیر ایران پس از پیروزی انقلاب کم نیستند. در زمنیه ی تولیدات نانو جزء بیست کشور اول جهان هستیم. جزء هفت کشوری هستیم که تکنولوژی ناوشکن و زیردریایی را در ا ختیار دارند. هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا شده ایم. در صنعت انرژی به بیش از نود درصد تولید داخلی رسیده ایم. رتبه چهارم تربیت مهندس جهان را در اختیار داریم. در زمینه ی رویان و تولید جنین دستگاهی زبان زدیم. فناوری های فضایی ما به تولید موشک های بالستیک رسیده است. نظام ها ی امنیتی و اطلاعاتی ما در شمار تراز اول جهانی ارزیابی می شود. در میان حلقه ای از آتش و خون در تمام دور و اطراف ایران، امن ترین کشور غرب آسیا را داریم. رشد و دانش هسته ای و توانایی شکافتن قلب اتم در کنار توسعه ی صنایع دیگری مثل مخابرات، فولادسازی، نفت و گاز و پتروشیمی همه نشان می دهد که جمهوری اسلامی در حال به ورود به باشگاه کشورهای توسعه یافته جهان است.

۷- بیاندیشیم، تامل کنیم، لختی بایستیم و خود را منصفانه قاضی خودمان قرار دهیم. چگونه است که معضل ترافیک میلیاردها ساعت از عمر مفید ما را در کلان شهرها می گیرد؟ چگونه است که بیشترین تصادفات جاده ای را نسبت به تعداد ماشین و طول جاده ها تجربه می کنیم؟ چگونه است که فقط برای حل آلودگی زیستگاه شهری ما ابر و باد و مه و خورشید و فلک بایستی کاری کنند تا این معضل که خواب و خوراک و آسایش را که بیش از نیمی از جمعیت کشور را  گرفته است بر طرف نماید؟ چگونه است که این روزها قریب به یک سوم جمعیت ایران را خانواده های تحت پوشش کمیته ی امداد و بهزیستی و مدد جویانِ دیگر خیریه های مردم نهاد تشکیل می دهند و یک سوم جمعیت دیگر کشور هم در تامین نیازهای کف هرم مزلو مانده اند؟ چگونه است که اعتیاد به بلایی جان فرسا در کشور تبدیل شده است؟ چگونه است که بیکاری حتی یک خاندان ایرانی را از تیررس زهر سهمگین خود امان نداده است و بیش از سه و نیم میلیون انسان بیکار اما آماده به کار در این کشور وجود دارد؟ چگونه است که یازده میلیون نفر دختران و پسرانی داریم که در محدوده ی  سن تشکیل خانواده هستند اما عملا نمی توانند؟ چگونه است که رتبه ی شفافیت اقتصادی ما در میان کشورهای جهان سه رقمی شده است و به معنای دیگر یکی از اقتصادهای فاسد جهان را تجربه می کنیم؟ چگونه است که سوء مدیریت در چنان سطحی بر عملکردهای ما سایه افکنده است که هر کسی بر جای دیگر می نشیند سخن از تحویل ویرانه، صحبت از ده ها میلیارد بدهی بر جای مانده از مدیر قبلی خود می کند؟ در آیه ۲۵ سوره انفال می خوانیم: وَاتَّقُوا فِتْنَهً لَا تُصِیبَنَّ الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَّهً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ « و از فتنه‏ اى که تنها به ستمکاران شما نمى ‏رسد بترسید و بدانید که خدا سخت‏ کیفر است»

۸- یادمان هست که اتحاد جماهیر شوروی در آخرین سال های قرن بیستم میلادی در حالی از هم فروپاشید که پهناورترین کشور دنیا را داشت. نامتعارف ترین سلاح های جهان را تولید و در اختیار داشت. کشوری بود که معروف است تمامی عناصر جدول شیمیایی مندلیف را در خود داشت. برای بیش از دو دهه مدال آورترین کشور در مسابقات جهانی و المپیک ها بود. بزرگترین ارتش جهان را در اختیار داشت. بیش از یک میلیون پیاده نظام ارتش سرخ شوروی داشت. در بالاترین سطح ممکن در رقابت تسلیحاتی با غرب به سر می برد. بیش از سه دهه جنگ سرد، جنگ لفظی و جنگ دیپلماتیک با اروپای غربی و آمریکای شمالی را در سابقه ی خود داشت. قوی ترین سیستم های جاسوسی قابل تصور را ایجاد کرده بود به نحوی که سالها ساختمان روبه روی سازمان سیا در قراول جاسوسان کا گِ بِ  بود و تقریبا هر عملیات اطلاعاتی را که اراده می کردند به سرانجام می رساندند. نزدیک به نصفی از سپهر سیاسی جهان در آن روزگار از کوبا تا لهستان و از چین تا یوگسلاوی، تیول و حیات خلوت آنها بود. بعلاوه در سیاست های اقتصادی، روابط بین المللی، پیشرفت در حوزه فناوری فضایی داعیه ی رهبری و اداره جهان را در سر می پروراندند. به راستی با خود بیاندیشیم چرا فرو پاشید؟ و چرا رقیب آن هنوز هم یکه تازی می کند؟

۹- ما باید عاقل شویم. باید عقل را وارد مناسبات خود کنیم. عاقلانه بیاندیشیم. خداوند پسرخاله و عموزاده ی هیچ قومی نیست و سنت های الهی برای هیچ قومی تغییر نمی کند. وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّهِ اللَّهِ تَبْدِیلًا « سنت الهى هرگز تغییرى نخواهى یافت» (سوره فتح آیه ۲۳) و هیچ تغییر و تبدیلی در قوانین حضرت پروردگار وجود ندارد. إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ « در حقیقت ‏خدا حال قومى را تغییر نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند» ( سوره رعد آیه ۱۱). به نظر می رسد توازن حلقه ی مفقوده ی زندگی خانوادگی، شخصی، اجتماعی و سازمانی ما شده است. و از  وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّهً وَسَطًا « و بدین گونه شما را امتى میانه قرار دادیم»(سوره بقره آیه ۱۴۳)فاصله گرفته ایم. یادمان باشد دعای وحدت می خواندیم تا شامل إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً وَاحِدَهً « این است امت‏ شما که امتى یگانه است»( سوره انبیاء آیه ۹۲) شویم. اما تو گویی در نتیجه ی بی صبری، تنازع، کشمکش و سستی در رای و اراده هایمان ممکن است مصداق آیه ۴۶ سوره انفال قرار گیریم، وَأَطیعُوا اللَّهَ وَرَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم ۖ وَاصبِروا ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصّابِرینَ « و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع (و کشمکش) نکنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوکت) شما از میان نرود! و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است».

۱۰- به یاد داشته باشیم که حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی منوط به پیشرفت متوازن ما ایرانیان است. پیشرفت شخصی ما، پیشرفت خانوادگی ما، پیشرفت شغلی ما و پیشرفت سازمانی ما در گرو پیشرفت یکایک همه ی ما با همدیگر است. عقلای عالم خودشان را مسئول آخرین وضعیت خودشان می دانند و همه ی توفیقات و شکست های خود را یکجا به حساب خود می نویسند. به یاد داشته باشیم پیشرفتِ ملی ما ایرانیان، پیشرفتِ شخصی ما، پیشرفتِ خانوادگی ما و پیشرفتِ شغلی و سازمانی ما، همگی در گرو پیشرفتِ یکایک همه ی ما با همدیگر است. عقلای عالم نه همدیگر را و نه دیگران را مسئول وضعیت موجود خودشان نمی دانند، بلکه با هم کوششی، مسئولیت پذیری، اولویت بندی، نتیجه گرایی، فهمیدن مسئله های دیگران پیش از تمنای فهمیده شدن توسط آنها، انعظاف پذیری در تغییر روشها و بینش هایشان و تحول و پیشرفت از مسیر عقلانیت، تفکر سیستماتیک، اندیشه ورزی نظام مند، نونوار سازی به پیشرفت متوازن ملی دست می یابند.

از فاصله به اوضاع نگاه کنیم. ارزش را در این بدانیم که روی هر چیز آن قدر کار کنیم تا به تعالی برسد. بدانیم که همواره بیش از یک راه درست وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.