هفته سوم رمضان

0 54

  1. هفته ی پُر مناسبتی پیش روی داریم. شنبه میلاد امام مجتبی ع است. کریم اهل بیت و همان امامِ همامی که معروف است در طول زندگی با برکتش، سه نوبت نیمی از تمامی دارایی اش را در راه خدا انفاق نمود. ماه رمضان بهترین ایام سال برای بخشیدن و کشفِ رازِ بخشیدن برای هریک از ما می باشد. ببخشیم تا بزرگ شویم. ببخشیم تا توسعه ی وجودی پیدا کنیم. ببخشیم تا پیشرفت کنیم.

  1. هفته ی صنایع دستی هم هست. صنایع دستی یکی از درگاه های اصلی اشتغال ملی است و در کنار صنعت فرش دستی ایران بیش از ده میلیون نفر از هم وطنان ما از آن ارتزاق می نمایند. اندکی توجه بیشتر میتواند ثروت آفرینی در این شاخه از اقتصاد مقاومتی را دو و چند برابر نماید.

  1. ۱۷ ام رمضان ششماه قبل از هجرت یاد آور معراج نبی مکرم اسلام ص به مقام “قاب قوسین او ادنی” می باشد. جایگاهی که مَلَکِ مقرب الهی حضرت جبراییل هم فرمود اگر قدمی به پیش نهم پَرهایم می سوزد.

وعده ی دیدار هر کسی به قیامت / لیله ی اسری بُوَد شبِ وصال محمد ص

  1. همچنین۱۷ ام رمضان سال دوم هجری غزوه بدر اتفاق افتاد. اولین تجربه ی شیرین مومنانِ مجاهد، متوکل و متحد بر کافرانِ متکبری که سه برابر مسلمانان جمعیت و چندین برابر ایشان، ساز و برگ جنگی و اسب های نشان دار داشتند. جنگی که به صراحتِ آیات الهی، هزاران ملائکه الهی به مدد مسلمانان شتافتند و سکینه، اطمینان و آرامش الهی بر قلبِیاران پیامبر ص نازل شد.

  1. ۱۹ام ماه رمضان ضربت خوردن امام علی ع و دو روز بعد شهادت ایشان در سال چهلم هجری می باشد. امام مظلومی که هنوز هم بین ما شیعیانِ خود، مظلوم تر از همیشه است. در تجلیل از حضرت مولا ع هیچ یک کم نمی گذاریم. اما کدام یک از ماست که بتواند ادعا کند سه نوبت در طول عمرش نهج البلاغه علی را از ابتدا تا انتها خوانده باشد. حالا عمل به سیره و سبک زندگی علوی پیش کش همه ی ما باشد. یادمان باشد ما بیشتر از تجلیل به تحلیل علی و بیشتر از محبت علی به معرفتِ او و بیشتر از ادعای شیعگی به پیروی عملی از سبک زندگی اخلاقی، جوانمردانه و سیره ی با مروتِ ایشان محتاجیم.

  1. ما در متن ماه رمضان قرار داریم.قرآن در ماه رمضان نازل شد. قرآن دارای دو نزول بوده است: نزول دفعی که در شب قدر تمام قرآن بر قلب پاک پیامبر ص نازل شده است. نزول تدریجی هم در طول بیست و سه سال بعثت انجام شده است. قرائت هر آیه قرآن در ماه رمضان، معادلِ قرائتِ کلِ قرآن دانسته شده است. اما این ۶۲۳۶ برابر شدن ارزشِ اعمال، منحصر به قرائت یک آیه از قرآن نیست.شامل تمام نیکویی ها و اعمال خیر و کارهای حسنه می شود. پس بشتابیم بسوی رفتارهای صالح و اخلاقی که زمان تنگ است. الفرصته تَمّر مَرّالسحاب.

  1. اما بی هیچ تردیدی بزرگترین رخداد این هفته و به معنای دقیق تر بزرگترین اتفاق سال، در زندگی هریک از ما و برای همه ی کائنات، شب های قدر می باشد. شب نوزدهم مقدرات ما تبیین و تعیین می شود. شب بیست ویکم تایید و شب بیست و سوم به تصویب حضرت پروردگار می رسد. مشخص نبودن دقیق شب قدر هم، بر زیبایی و شدت مناجات و خداخوانی و اشتیاق برای درک شب قدر می افزاید.

  1. براستی شب های قدر چه عظمتی دارد که برتر از هزار ماه، یعنی بیش از ۸۳ سال شمرده شده است. در حالیکه به لحاظِ ظاهر، هشت ده ساعت بیشتر نیست. در این شب، قرآن نازل شده است. ملائکه الهی نزولِ اِجلال می فرمایند. تا فجر صادق می مانند و به تدبیر امور عالم و آدم می پردازند. در شب قدر، مقدرات یکساله ی انسان ها تعیین می گردد. ارزاق  و سرانه عمرها در این شب مشخص می شود.

  1. نکته مهم اینکه، تقدیرِ مقدراتوخدایی نمودنِ حضرت پروردگار با آزادی انسان و اختیار او هیچ گونه منافاتی ندارد. چراکه تقدیر الهی بر طبق شایستگی ها ولیاقت های افراد و میزانِ ایمان، تقوی و پاکی نیت و نیکویی اعمال آنهاست. برای هر کس، چیزی مقدر می شود که لیاقتش را داشته باشد.یعنی زمینه هایش از سوی خودش فراهم می شود. هر چند درک کامل این موضوع شرح مفصل تری را می طلبد. اما فصل الخطاب همه ی انتخاب ها و اقدامات ما، خودمان هستیم . اراده خداوند در طول اراده انسان و نه در عرضِ آن قرار دارد.

  1. یادمان باشد؛ در پیشرفت به معنای اعم کلمه و در عالمِ پیشرفت معنوی، بودم بودم، حساب نیست. شدم شدم، هم حساب نیست بلکه معیار، ماندن ماندن است. حفظ دستاوردهای معنوی و نگهداشتن حالات روحی برای هفته ها، ماه ها و حتی اتصال آن به ماه رمضان بعد، وضعیت آرمانی آن است. یادمان باشد؛ پیشرفت، منشوری چند بُعدی است که معنویت و معیشت، دین و دنیا، آن جهان  این جهان، زندگی کاری و زندگی خانوادگی، زندگی شخصی و زندگی اجتماعی و همه ی ابعاد  دیگر زندگی با هم و بصورت متوازن، مطلوب و مرضیِ حضرت خداوند هستند. با هم حر کت کنیم. با هم قویتریم. زندگی را دوباره از نو بهتر بسازیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.