وداع ملی، وحدت ملی، پیشرفت ملی

0 46

انالله و انا الیه راجعون

حالا می توانم راحت بمیرم. “آیت‌الله هاشمی رفسنجانی”

وقتی هفته گذشته سرمقاله ای برای سالروز شهادت امیر کبیر سردار سازندگی و پیشرفتِ ایران نوین می نوشتم، هرگز نمی دانستم که این هفته برای سردار سازندگی و پیشرفتِ ایران معاصر و مولف کتابِ امیر کبیر قهرمان مبارزه با استعمار، خواهم نوشت. اما مشیت معنا دار الهی بر این قرار گرفت، مرحوم هاشمی در شب سالگرد  رگ زدن و  شهادت امیر کبیر در حمام فین کاشان و در سالروز قیام مردم قم در ۱۹ ام دی ماه ۱۳۵۶ یعنی شروع حرکت عمومیِ مردمی برای پیروزی انقلاب اسلامی به لقاالله برسد. شاید پس از رحلت امام عزیزمان، مردم وفادار ایران، جانگداز ترین خبر را شنیدند.  مرحوم آیت ا… هاشمی رفسنجانی چه ویژگی های ممتاز و متفاوتی داشت که این چنین ماندگار شد:

۱- هاشمی تجلی اسم صبار خداوند و مصداق الصبر مفتاح الفرج بود. ما امروز سخت محتاج صبوری، خویشتن داری، تاب آوری و ارتقای ظرفیت های وجودی شخصی، حزبی و ملی خود برای پیشرفت ایران هستیم. از یاد نبریم که امام خمینی می فرمود: “انتقاد دیگران و حتی تخطئه دیگران از مواهب الهی است.” بشرطی که ما ظرفیتش را داشته باشیم و آقای هاشمی در حد اعلای کلمه از این ظرفیت وجودی و  عمق شخصیتی برخوردار بود.

۲- هاشمی عاقلی کامل بود. از یاد نبریم که العقل اول ما خلق الله. ما امروز چقدر نیازمندِ بازگشت به عقلانیت هستیم. عُقلا هیجانات و احساس های آنی خود را مدیریت می نمایند و بجای رفتارهای واکنش گرایانه، سیستم رفتاری ثابت، استوار و”پیش کُنِش گرایانه ای” دارند.

۳- هاشمی کلان نگر، صاحب دید گاه های راهبردی و تفکر سیستمی بود. عنصری که حلقه مفقوده ی فعالیت های روز مره ی همه ی ماست. راز تئوری پیشرفت هر کشور، چشم انداز هایِ بلند مدتِ مردم و مسئولان آن جامعه است.

۴- هاشمی برنامه محور بود. به یاد داریم که برنامه ریزی های پنجساله اول و دوم  در دوران ریاست او بر مجلس شورا  تدوین و در زمان ریاست جمهوری وی اجرایی گردید. برنامه ها، چراغ راه پیشرفت ملت هاست.

۵- هاشمی در کنار مبانی تئوری، عاملِ به آنها در ورطه ی اقدام و عمل بود. اساسا ایشان مشهور به عمل گرایی در میان علمای کشور بود. هاشمی عالمِ عامل و نافع به زندگی صبح تا شام ایرانیان بود.

۶- هاشمی باورمند به تحزب، کادر سازی و زایش سازمانی بود. هنوز و پس از نزدیک به گذشتِ سه دهه، پیشرفت های سه ساله ی اخیر کشور مرهون و توسط بقایای نسلی، اجرایی می شود که در مجموعه کارگزاران سازندگی توسط او پرورش یافتند. پیشرفتِ ملت ها، مدیونِ عملکردِ حرفه ای و اخلاقی مدیرانِ پیشرفته و تربیت شده ی آنان است.

۷- هاشمی معتدل بود. امام علی علیه السلام می فرماید: عاقل در میانه راهی ایستاده است که جاهل در حال افراط و تفریط در آن است. خداوند هم می فرماید: کونوا امه وسطا. کشور امروز بیش از هر زمان دیگری برای پیشرفت، به این عُقلایِ معتدل و رفتارهایِ میانه، به تعبیر مولا علی ع محتاج است.

۸- هاشمی با مردم  زیست، با مردم  بود و با مردم رفت. جسارت اینکه بارهایِ بار خود را در معرض رای مردم قرار دهد را داشت. اگر هم برخی نوبت ها، رای مردم چیزی غیر از انتخاب وی بود، قاعده بازی را به هم نزد. پیشرفت سیاسی و اجتماعی و حتی اقتصادی کشور ها، نیازمند حرکت مردم سالار، حرفه ای ، اخلاق مدار و مطابق قانون اساسی و قوانین جاری آنها است.

۹- هاشمی انسان بود. مثل همه ی ما آدم ها، در مسیر حرکت ۶۰ ساله فعالیت های مبارزاتی و سازندگی خود رشد کرد. کمال یافت و بر دانش تخصصی  و تجربه تحلیلی اش افزود. از گذشته اش بازخورد گرفت و اشتباهاتش را مستمر تصحیح می کرد. اما تمام زندگی اش مشحون از سرریز اجتماعی و نذر فرهنگی و اقتصادی بود. تا هزینه های خانواده ی زندانیان سیاسی دوره پهلوی را از اموال شخصی اش پرداخت. در جوامع بشری پیشرفته انسان ها همه در مسیر تکامل مستمر  و عبرت آموزی ، تجربه اندوزی و  دارای سرریز اجتماعی در ابعاد اقتصادی  و اجتماعی شان هستند.

۱۰- آخرین و مهمترین اینکه هاشمی تابع و همراه رهبران انقلاب و نظام بود. هاشمی فرزند معنوی امام خمینی (ره) و  رفیق دیرین رهبر معظم انقلاب بود و پایدار ماند، تا به رحمت  خدا رفت. اما همواره دیدگاه ها و نظرات مشورتی اش را تقدیم ایشان می نمود. جایش خالی است. او همیشه بزرگ خواهد ماند.  به تعبیر زیبای سهراب سـپهری:

به حباب نگران لب یک رود قسم، و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت،

غصه هم میگذرد، آنچنانی که فقط خاطره ای خواهدماند.

به تن لحظه خود، جامه اندوه مـپوشان هرگز….

زندگی نام نکویی ست، که خارش کردیم،

زندگی نیست بجز نم نم باران بهار، زندگی نیست بجز دیدن یار

زندگی نیست بجزعشق، بجزحرف محبت به کسی، ورنه هرخاروخسی، زندگی کرده بسی،

زندگی تجربه تلخ فراوان دارد، دوسه تا کوچه وپس کوچه، ولی اندازه یک عمر بیابان دارد.

ما چه کردیم و چه خواهیم کرد در این فرصت کم.؟

خدایش رحمت کند و با مرادش امام خمینی و با صلحا و شهدا محشورش فرماید. تسلیت مرا پذیرا باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.