پیشرفت و ترقی در گفتمان امام خمینی(ره)

0 59

با گرامیداشت یاد و خاطره بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی و آرزوی علو درجات برای ایشان، همسرشان و دو یادگار ارجمندشان مطالبی که تقدیم حضور می شود گزیده ای از نظرات امام خمینی(ره) در خصوص پیشرفت و ترقی کشور است که در طول عمر با برکتشان در سخنرانی، نامه، دستورالعمل یا در وصیت نامه سیاسی الهی بیان نمودند. جملات ایشان از نسخه سوم نرم افزار صحیفه امام متعلق به موسسه نشر آثار امام خمینی(ره) و با بهره گیری از روش تحلیل محتوا از دو کلمه پیشرفت و ترقی استخراج شده است. امیدوارم که این مطالب برای تحقق پیشرفت ملی در ایران اسلامی که به نوبه خود در گرو پیشرفت یکایک همه ی ما با همدیگر است مفید فایده باشد.

۱- .”.. هر آینه دولت کارخانه بسازد و فرهنگ را تقویت نماید و زراعت را با اصول جدید ترویج دهد و یا در پیشرفت صنعت و طب و بهداشت اقدام نماید، ما از دولت پشتیبانى مى‏کنیم و کمک هم مى‏نماییم.”(صحیفه نور- ج ۱-ص ۱۲۲)

۲- “… ما وقتى از اسلام صحبت مى‏کنیم، به معنى پشت کردن به ترقى و پیشرفت نیست، بلکه عکس آن صحیح است. به عقیده ما اساساً اسلام یک مذهب ترقیخواه است‏”( جلد ۴ – ص ۱)

۳- “… اگر حکومت به دست ملت بیفتد، آنها در مصالح خودشان کوشا خواهند بود و آنگاه ان شاء اللَّه سریعاً پیشرفت حاصل مى‏گردد.”(ج ۴- ص۳۷۹)

۴- “…. سیاست صنعتى دولت جمهورى آینده بر اساس ایجاد صنایع بنیادى و مادر خواهد بود، به طورى که هرگونه وابستگى از بین برود. با ایجاد صنایع بنیادى مادر، توسعه کالاهاى مصرفى صنعتى نیز به شکلى توأم با آن پیشرفت مى‏کند که منافع مصرف کنندگان ایرانى را مقدم بر هر چیز حفظ خواهد کرد…”.(ج ۴- ص ۵۰۶)

۵- “… ملت ایران با داشتن مکتبى مترقى چون اسلام، دلیلى ندارد که براى پیشرفت و تعالى خود از الگوهاى غربى و یا کشورهاى کمونیست تقلید کند”.( ج۴– ص ۵۰۷)

۶- “…. چگونه ممکن است با تمدن و پیشرفت و نوآوریهاى مفید بشر که حاصل تجربه‏هاى اوست سازگار نباشد؟!.”( ج ۴-ص ۴۰۹- مصاحبه با روزنامه   لوتاکونتینوا.- سال ۱۳۵۹)

۷- “…. بزرگترین آرزوى من این است که مردم ایران صاحب کشورى باشند آزاد و مستقل. داراى نظام اسلامى که در حقوق انسانها آنچنان که اسلام دستور داده است رعایت شود و در راه پیشرفت و ترقى و سعادت انسانى سرمشق براى همه ملتها باشند…”.(ج ۵ – ص ۴۱۷)

۸- “…ما امیدمان به خداست و مأیوس از خدا نیستیم؛  مادامى که ملت ما به خداى تبارک و تعالى اتکال بکنند، پیشرفت خواهند کرد. و اگر خداى نخواسته انحراف پیدا شد، زوال براى همه هست….”( ج ۶ – ص ۱۸۱)

۹- “…. اسلام با همه ترقیات موافق است، با همه پیشرفتها موافق است. اسلام براى پیشرفت آمده، براى ترقى آمده‏..”( ج ۶ – ص ۲۵۳)

۱۰- “…همه‏اش قضیه این نیست که ما مى‏خواهیم ثواب ببریم، قضیه این است که ما مى خواهیم پیشرفت کنیم….”( ج ۸ – ص ۵۲۹)

۱۱- “…اگر بخواهیم پیشرفت بکنیم و پیروزى نظیر پیروزیهاى صدر اسلام بشود، کارى بکنیم که خودمان هم ساخته بشویم. ایران امروز محتاج به کار است. باید کار بکنند مردم. کشاورز مشغول کشاورزى باشد. آنهایى که کارخانه دارند مشغول تولید باشند. صنایع کوچک و بزرگ مشغول کار باشند. افراد خودشان را موظف بدانند که امروز مملکت احتیاج دارد.” ( ج ۹ – ص ۳۸۵)

۱۲- “…. در فکر پیشرفت باشیم. در فکر این باشیم که به جلو برویم، برنگردیم به عقب. اگر انحطاط اخلاقى یا فکرى یا عملى حاصل بشود، این برگشت به عقب است و ارتجاع‏….”( ج ۱۲ – ص ۳۶۶)

۱۳- “… سعى کنیم تا قبل از هر پیشرفتى در انسانیت پیشرفت کنیم. در این صورت، خداوند ما را یارى خواهد کرد تا بتوانیم استقلال و آزادى و اسلاممان را حفظ کنیم. ان شاء اللَّه، موفق باشید….”.( ج ۱۵ – ص ۳۴۰)

۱۴- “…. و بدانیم مادام که در احتیاجات صنایع پیشرفته، دست خود را پیش دیگران دراز کنیم و به دریوزگى عمر را بگذرانیم قدرت ابتکار و پیشرفت در اختراعات در شما شکوفا نخواهد شد…”( ج ۲۱ – ص ۴۳۳)

همانگونه که از فرمایشات گهربار حضرت امام(ره) بر می آید و در جای جای جملات بالا موج می زند پیشرفت ملی در گرو پیشرفت یکایک همه ی ما با همدیگر است. باید از خودمان شروع کنیم همان که ایشان خود سازی می نامد و تجلی آن در ویژگی های رفتاری نظیر خویشتن داری، تاب آوری، بردباری، رازداری، امانت داری، وفا به عهد، راست گفتاری، درست کرداری، پاک دستی، پاک دامنی، جرات و شجاعت، انصاف، مروت، مدارا و مردم داری و نظایر آن نمود پیدا می نماید. در ابعاد شخصیت حرفه ای ما هم برای پیشرفت نیازمند به تدریج گرایی منطقی، تفکر سیستمی، مسئولیت پذیری، نتیجه گرایی، اولویت بندی، هم کوششی، مکتوب سازی، نظم، پیگیری هوشمند، قدرت فهمیدن پیش از فهیمده شدن و حرکت در مدار گفتمان برد-برد می باشد. در مقیاس سازمانی و اجتماعی پیشرفت ملی بر چهار ستون دانش تخصصی، تجربه تحلیلی، اخلاق حرفه ای و مهارتهای موثر ارتباطات اجتماعی استوار است. کار ما آگاهی بخشی، ترویج گری، ایجاد انگیزش درونی و هماهنگ سازی مهارتهای فنی، ادراکی  و انسانی برای ظرفیت سازی شخصی، خانوادگی، سازمانی و اجتماعی برای تحقق آرمان پیشرفت ملی می باشد. که دغدغه بنیان گذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب است، که می فرمایند: ایرانی بسازیم که هر کس از هر کجای دنیا به این کشور نگاه کرد معجزه اسلام و معجزه مسلمان ایرانی را در ساختن کشور پیشرفته و تراز اول جهانی مشاهده نماید.

با هم حرکت کنیم با هم قوی تریم. ایران را دوباره از نو بهتر بسازیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.