چرائی شرایط امروز اقتصادی؛ رشد نقدینگی بسیار زیاد در کشور

0 61

به گزارش پیشرفت ملی، به نقل از خبرگزاری صداسیما، علی لاریجانی در بیست و یکمین همایش نظام مهندسی کشور که در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد افزود: البته هیاهو‌های بین المللی، تلاطم روانی ایجاد می‌کند، اما حدی دارد و اصل مسئله به رشد نقدینگی و آسان نبودن راه‌های تولید باز می‌گردد.
وی گفت: پیشنهاد می‌کنیم با توجه به شرایط کنونی کشور و نوسانات قیمت‌ها که ربطی به وضع خارجی کشور ندارد شرایط برای بخش خصوصی آنقدر آسان شود که این بخش با شوق به سمت اتمام طرح‌های نیمه تمام عمرانی بیاید.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امسال این موضوع را پیگیری می‌کنیم و اتمام طرح‌های نیمه کاره عمرانی می‌تواند مشکل نقدینگی کشور اشتغال و تولید را حل کند.
لاریجانی گفت: حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه کاره عمرانی در کشور وجود دارد که دولت پول کافی برای اتمام آن‌ها ندارد.
وی افزود: پنج سال است که در قانون بودجه دولت را به واگذاری طرح‌های نیمه کاره عمرانی به بخش خصوصی ملزم کرده ایم، اما متاسفانه دولت این مسئله را جدی نگرفته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه به دولت اختیار داده ایم که طرح‌های نیمه کاره را واگذار کند و برای آسان شدن موضوع ضوابطی برای آن تعیین نکرده ایم.
لاریجانی افزود: با توجه به اینکه بیشتر طرح‌های نیمه کاره عمرانی پس از تکمیل نیز باید به بخش خصوصی واگذار شود بنابراین پیشنهاد می‌دهیم دولت هم اکنون این طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار و روند را برای این کار آسان کند.
وی گفت: وضع معیشتی بیشتر مهندسان کشور خوب نیست و این مسئله تلف کردن ظرفیت کشور است و باید رونقی در بخش مسکن ایجاد شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با اجرای طرح بازسازی بافت‌های فرسوده می‌توان رونقی در بخش مسکن ایجاد کرد.
لاریجانی گفت: مجلس می‌تواند با همکاری دولت تمهیداتی برای بهبود بخش مسکن در کشور ایجاد کند.
وی افزود: نظام مهندسی واحد دولتی نیست و اگر در قانون رئیس جمهور ان را در فرایندی مشخص می‌کند برای ارتباط با حاکمیت است وگرنه نظام مهندسی نهادی مردمی است و رفتار آن باید مردمی باشد و کار‌ها را برای آن‌ها آسان کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نظام اداری امکان تمرکز بر کار‌های حرفه‌ای و ظرفیت فعالیت‌های تخصصی را ندارد بنابراین با تشکیل نظام مهندسی و پزشکی کار‌های تخصصی را به صاحبان حرفه سپرده ایم.
لاریجانی افزود: مسئله شهر فروشی‌ها مربوط به نظام مهندسی نیست بلکه شهرداری‌ها و شورا‌های شهر ضوابط شهر سازی را رعایت نکردند و وزارت شهر سازی نیز توان نظارت نداشت.
وی با بیان اینکه شورا‌های شهر برای آبادانی شهر فروشی کردند گفت: باید منابع پایداری برای شهرداری‌ها و قوانینی برای نظارت وزارت شهرسازی تهیه کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه امور شهرداری‌ها به وزارت کشور مربوط شده است تدبیر درستی نیست بلکه این امور باید به وزارت شهر سازی وصل شود و این اشکال در ساختار دولت است.
لاریجانی گفت: کسی که می‌خواهد ساختمان بسازد باید ناظری از سازمان نظام مهندسی انتخاب کند، اما این فشار به مردم است.
وی افزود: سازمان نظام مهندسی شرکت‌های صلاحیت دار را به مردم معرفی کند که هر کس می‌خواهد ساختمان بسازد به این شرکت‌ها مراجعه کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:: شهرداری‌ها واحد مهندسی را به عنوان ناظر انتخاب کنند و آن واحد نیز پای تعهد خود بایستد.
لاریجانی افزود: زمانی که شهرداری‌ها واحدی را از نظام مهندسی به عنوان ناظر بپذیرند دلیلی برای وجود بازرس‌های دیگر نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.