۱۰ میلیارد تومان برای اکتشافات معادن خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری شد

0 202

به گزارش پیشرفت ملی، به نقل از تسنیم، داوود شهرکی ظهر امروز در شورای معادن استان اظهار داشت: تکنولوژی جدیدی در بحث اکتشافات معادن برای نخستین بار در کشور در حال انجام است.

وی افزود: در راستای سیاست فعالیت‌هایی که بخش خصوصی در حوزه معادن انجام داده است ۱۰ میلیارد تومان برای اکتشافات سرمایه‌گذاری شده که این امر باید اطلاع رسانی شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به اقداماتی که در حوزه معادن از ۳ سال قبل آغاز کردیم باید فرآیند اکتشاف معادن در استان تکمیل شود.

شهرکی با اشاره به اینکه در حوزه اکتشاف علیرغم ظرفیت‌های خوب سال گذشته کار سیستماتیک انجام نشد و عمدتاً سطحی بوده است تصریح کرد: این کار با دو بخش ژئوفیزیک و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی توانمند که بتواند ریسک آن را بپذیرد، انجام شد.

وی با اشاره به ظرفیت سنگ‌های قیمتی خاطرنشان کرد: سنگ‌های قیمتی نیز ظرفیتی است که در اکثر مناطق استان وجود دارد و شامل دو بخش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است و به عنوان معادن متمرکز در کشور بسیار محدود است و این ممکن است در معدن‌های موجود استان خود را نشان دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی یادآور شد: در این بخش در استان کمبودهایی داریم که باید جبران شود تا این صنعت را در استان بتوانیم رشد دهیم.

شهرکی اظهار داشت: کار اکتشاف را دنبال می‌کنیم و در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی برای بازاریابی و فروش نیاز به حمایت‌های میراث فرهنگی است و تاکنون اتفاقات خوبی در این زمینه اتفاق افتاده اما در جایگاه استان نیست و باید توسعه و رشد یابد.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این جلسه پیرامون آخرین وضعیت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در استان افزود: وضعیت گسترده استان سبب شده است تنوع معدنی نیز زیاد باشد.

نادر سلیمانی با بیان اینکه بیش از ۵۰ نوع ماده معدنی در ۴ زمینه سنگ‌های تزئینی استان شناسایی شده است گفت: جایگاه استان از لحاظ صدور پروانه بهره‌برداری با ۶۷ پروانه رتبه نخست و از لحاظ تعداد معادن رتبه چهارم و صدور پروانه اکتشاف رتبه ششم را دارد.

وی با اشاره به بحث کانی‌های قیمتی یا نیمه قمیتی اظهار داشت: کانی‌های قیمتی شامل الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود، زمرد و سایر کانی‌های ارزشمندی هستند که معیار خرید و فروش آنها بر یک پنجم گرم لحاظ می‌شود و براساس رنگ، زیبایی و سایر موارد دارای ارزش بسیار بالایی است.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه کانی‌های نیمه قمیتی شامل فیروزه، لاجورد و انواع عقیق است که معیار آن بر اساس گرم است گفت: کانی‌های قیمتی به صورت قابل توجه در استان شناسایی نشده‌اند و تاکنون اندس‌های کانی‌های نیمه قیمتی مشاهده شده و انواع عقیق شناسایی شده که در کشور و حتی خاورمیانه دارای جایگاه هستند.

وی خاطرنشان کرد: کانی‌ها غالباً به صورت پراکنده است و اگر شرایط مهیا باشد و بتوان از آن به عنوان یک معدن استفاده کرد می‌توان با همکاری مردم در شناسایی و فرآوری به سود و درآمد رسید.

سلیمانی گفت: سال ۸۸ طرح شناسایی کانی‌های قمیتی و نیمه قیمتی به عنوان یک طرح مطالعاتی تعریف شد که یکسری کانی‌ها شناسایی و گزارش شد و در زمینه ثبت کانی‌ها نیز فرآیند ثبت مشخص شده و فعالان می‌توانند برای ثبت مراجعه کنند.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه جشنواره کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی برگزار و نمایشگاهی تشکیل و به سه نفر جوایزی پرداخت شد افزود: شناسایی کانی‌های قمیتی و نیمه قیمتی در سه قلعه و زیرکوه انجام شد.

وی یادآور شد: هماهنگی‌های لازم با شرکت تهیه و تولید ایران، برای سه قلعه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و جمع‌آوری کارگران و ساماندهی راه‌اندازی معدن انجام شد و به صورت یک ذخیره در دستور کار قرار دارد.

سلیمانی گفت: آستان قدس رضوی برای تشکیل تعاونی‌هایی در این زمینه برای ساماندهی و تشکیل کارگاه‌های سنتی و خانگی و برای تهیه و تامین ۵۰ دستگاه تراش خانگی به ارزش هر دستگاه یک میلیون تومان اعلام آمادگی کرده است.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه برای شناسایی ذخایر عقیق جنوب فردوس، بازدیدها انجام و در دستور کار قرار گرفته است یادآور شد: عقیق شجر سه قلعه سرایان شجر خوش رنگی است که به شجر پاییزی یا منظره مشهور است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.