در مدیریتِ زمان، شش مان گرو هشت مان است

0 260

۱- اگر قرار باشد بین انسان استاندارد اجتماعی، یک سازمان حرفه ای یا یک کشوری که در مدار و منهج منطق اداره می شود با نقطه ی مقابل آن تمایزی قائل شد، قطعا آن عنصر متمایز کننده، مدیریت موثر وقت توسط آن فرد، آن سازمان یا آن مملکت است.

۲- از هر منبر و محراب و از هر میکروفونی با صدایی رساتر به گوش همگان می رسانیم: تحریم های استکبار جهانی در چهل سال گذشته و خصوصا تحریم های پیش از برجام و تحریم های نوین امروزی هیچ تاثیری بر کشور ما نداشته، ندارد و نخواهد داشت.

۳- سال هاست که در زمستان مصاحبه می کنیم که تابستان آینده مشکل آب و برق نخواهیم داشت و در تابستان مصاحبه می کنیم که در زمستان پیش رو کمبود منابع سوختی و گاز نخواهیم داشت.

۴- آنچه در عمل اتفاق می افتد در سردترین زمستان استان های شمالی که برفی سنگین و بی سابقه گیلان و مازنداران را در بر می گیرد گاز و آب و برق آنها همزمان قطع می شود.

۵- حال نوبت به خاموشی های برق می رسد. به قول دوستی یاد وقتی می افتیم که روزی سه نوبت برق قطع و وصل می شد و گر نه تعطیل کردن ۲۰ روز زمستان برای آلودگی و ۲۰ روز تابستان برای کنترل خاموشی ما را به جای نخواهد رساند. فقط مانده است که اجناس اساسی مردم را کوپنی کنیم تا دوباره به نقطه سرخط برگردیم و چهار دهه را از روز اول دوباره تجربه کنیم.

۶- واقعیت آن است که آنچه کمر این کشور را شکسته و مایحتاج اولیه نظیر آب و برق و گاز و حتی شبکه های اجتماعی را در آن مختل و دچار بحران های جدی می نماید بیش و پیش از هر چیزی سوء مدیریت به معنای اعم کلمه و سوء مدیریت موثر زمان به معنای اخص کلمه می باشد.

۷- تصمیم های خلق الساعه و بدون هیچ پشتوانه ی کارشناسی می گیریم. نظیر اینکه ساعت کار پایتخت را به شش صبح منتقل کنیم. پایتختی که با برنامه های جذاب تلویزیونی آخر شب و فوتبال های جام جهانی ساعت متوسط خواب رفتن در آن از یک بامداد هم گذشته است و در نقطه تعارض با ساعت کار سایر شهرها و همچنین مراجعه ارباب رجوع پس از ۹ صبح و ساعت سنتی نهار و نماز عملا ساعت کار در تهران به کمتر از سه ساعتِ در دسترس کاهش یافته است.

۸- گاهی هم آنقدر دیر هنگام و پس از سالها مماشات در تصمیم گیری، به نحوی عمل می کنیم که داستان تکراری مرغ و تخم مرغ برای هشتمین بار بر سر بازار ارز، سکه و نقدینگی کشور آن را آورده است که آورده است.

۹- مدیریت موثر وقت در اداره ی خود، اجتماع و سازمان و در اداره ی یک کشور آنقدر مهم است که در عالم مدیریت موثر وقت هزینه و کیفیت نتایج ما را تحت الشاع عمیق خود قرار می دهد و عملکرد ما را از بی کیفیتی به بی کفایتی سوق می دهد.

۱۰- به هوش باشیم که پیشرفت ملی در گرو پیشرفت یکایک همه ی ما با همدیگر است. ما دشمنی، دشمن تر از عملکرد نامطلوب خودمان نداریم و فقط زمانی که بپذیریم که مسئول رفتارهای ناشی از تصمیمات خلق الساعه و مسئول بی تصمیمی های طولانی مدت خودمان هستیم، خواهیم توانست قدمی و قلمی و یا درهمی را برای پیشرفت متوازن ملت مظلوم ایران، سازمان های رنجور ایران، خانواده های گرفتار ایرانیان و برای شخص خودمان بر داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.