از مقدار فروش‌ سایت‌تان راضی نیستید؟

0 46

می‌دانید چرا فروش‌ وب سایت راضی کننده نیست؟

بسیاری از سایتها از مقدار فروش سایت شان راضی نیستند.

چرا امروزه فروش محصول و فروش خدمات، کار راحتی نیست؟ خصوصا در وب سایت!  چرا به نظر می‌رسد مقدار فروش سایت کم شده است ؟

اگر کمی به اطرف خود نگاه کنیم، براحتی متوجه می‌شویم که محصولات و خدمات، ساختار پیچیده‌ و سخت‌تری نسبت به گذشته پیدا کرده‌اند. با یک مثال این موضوع را شفاف می‌کنم. حدود سال ۱۳۷۳ موبایل به تازگی در بازار ایران وارد شده بود و با گوشی نوکیا با ابعاد و ظاهری بزرگ بدون هیچ امکانات خاصی، همراه بعضی افراد دیده می‌شد. در آن زمان رقابت چندانی بین برندهای گوشی موبایل وجود نداشت. تنها گزینه هایی که بین گوشی ها تفاوت ایجاد می‌کرد، ریتم زنگ ها و توانایی تایپ فارسی و چند مورد اولیه دیگر بود.

بنابراین خرید یک گوشی موبایل در آن زمان اصلا کار سختی نبود. البته اگر کسی در آن زمان، موبایل داشت بسیار مورد توجه بود.

یا اگر تا اوایل دهه هفتاد قصد خرید اتومبیل داخلی داشتید، تنها گزینه شما پیکان بود. و به مرور پراید هم به این انتخاب اضافه شد. اوایل افراد پیکان را ترجیح می‌دادند، چون برای تعمیرات و خدمات آن و دسترسی به قطعات یدکی، هیچ مشکلی وجود نداشت. حتی به دلیل راحتی، خیلی افراد خودشان تعمیرات پیکان را هم انجام می‌دادند.

آیا شما در خرید پیکان یا حتی تعمیر آن پیچیدگی مشاهده میکردید؟

اما امروز اگر قصد خرید گوشی موبایل داشته باشید، هیچ وقت براحتی آن زمان(حدود سال ۱۳۷۳)  نخواهد بود. و همین شرایط برای خرید اتومبیل و خیلی لوازم و تجهیزات به آن راحتی گذشته نخواهد بود. برای گوشی موبایل بعد از پرس و جو از دوستان و نزدیکان، تازه به سراغ اینترنت و بررسی سایت های معتبر می‌روید. و در روز خرید، در مراکز تخصصی فروش موبایل، مانند پاساژ علاء الدین یا بازار موبایل ایران (هر دو در تهران) چندین ساعت را مشغول همین موضوع خواهید بود. چرا؟ چون محصولات پیچیده شده اند. دیگر در گوشی موبایل، اتومبیل، لوازم منزل و اغلب تجهیزاتی که امروز از آن‌ها استفاده می‌کنید، آن سادگی وجود ندارد.

همین موضوع باعث شده است خریداران با مشکلات زیادی روبرو شوند. خریداران امروز، سردرگم هستند چون با حجم زیادی از اطلاعات، امکانات، تنظیمات، پیچیدگی  و سختی در خرید تجهیزات مواجه می شوند. و همه نگران‌اند که نکند در خرید، سرشان کلاه برود! برای چند لحظه این مورد را تصور کنید، بدون هیچ تحقیق و مشورتی با متخصص مورد اطمینان، وارد فروشگاهی در پاساژ علاءالدین بشوید و حدود ۶ میلیون تومان روی میز بگذارید و در کمتر از ۲ دقیقه یک گوشی موبایل بخرید و از مغازه خارج شوید. بیشتر از آن‌که این خرید برای شما لذت بخش باشد، ترس و هراس به همراه دارد! اینطور نیست؟

بنابراین محصولات پیچیده، خریداران سردرگم به همراه دارد

فروشنده خوب کمیاب است

حتما شما هم با این مورد برخورد داشته‌اید. به فروشگاهی برای خرید وارد می شوید و پس از مشاهده و بررسی چند کالا، شما شروع به سوال پرسیدن از فروشنده می‌کنید. فروشنده آگاهی و اطلاعات لازم را ندارد و اصلا نمی‌تواند به شما راهنمایی بدهد و یا فروشنده آنقدر اطلاعات فنی و غیر فنی را در مغز شما میریزد که بیشتر سردرگم‌تان می کند. یا آن‌که به هر دلیلی، فروشنده حس اعتماد و اطمینان در شما ایجاد نمی‌کند. بنابراین شما تصمیم به خرید نمی‌گیرید. آیا در این حالت‌ها مشکل از فروشنده نیست؟

اغلب ما برای خرید هر نوع کالایی به دنبال فروشنده خوب و قابل اعتماد هستیم و این‌که با ما آشنا باشد و بتوانیم اول از او مشورت بگیریم و بعد با خیال آسوده خرید کنیم. در مقابل، فروشندگان و صاحبان کسب و کار هم، از فروش کم گلایه می‌کنند و می‌گویند: فروش‌کم است و کسی از ما خرید نمی‌کند، اوضاع بازار کارمان خوب نیست!

 از طرفی خریداران دنبال فروشنده خوب هستند و از طرف دیگر فروشندگان هم از فروش کم ناراضی‌اند

 

اگر شما فروشنده یا صاحب کسب و کار هستید باید از این فرصت و شرایط بهترین استفاده را ببرید. فروشنده خوب و قابل اعتماد گزینه‌ایست که همه دنبال آن هستند. فروشنده‌ای که مشاور خوبی باشد. سعی کند با راهنمایی‌های مناسب خریدار را به خرید خوب هدایت کند. پس قبل از فروش، مشاوره اهمیت بیشتری دارد. حتی اگر فروش هم صورت نگیرد، مشاوره خوبی بدهید و اعتمادسازی نمایید. چون اغلب افراد قبل از خرید، سوالات زیادی دارند. پس با حوصله مشاور آن‌ها باشید.

افراد زیادی به دنبال محصول و خدماتی هستند که شما دارید، پس بعنوان یک فروشنده، کارآفرین یا صاحب کسب و کار، موانع موجود در ذهن خریدار را در مورد فروشنده برطرف نمایید. در این حالت باید کاری کنید که شما را پیدا کنند. شما را و سایت‌تان را باید پیدا کنند.

باید با روش‌های مناسب تبلیغات (رایگان – پولی)در فضای آنلاین کاری کنید تا افراد به مرور سایت شما را بشناسند و به محتوای قوی و مشاوره های خوب شما دسترسی داشته باشند. و نباید اجازه بدهید سایت شما در گوشه ای منزوی باشد. و برای این‌که سریع‌تر سایت شما شناخته شود از قدرت شبکه های اجتماعی کمک بگیرید.

 

اگر در سایت اطلاعات خوب و ارزشمندی قرار دادید، حتما کاری کنید تا خریداران شما را پیدا کنند

چگونه  فروش سایت در برخی موارد، خوب و مناسب دارند؟

الان یکی از مهمترین دلایل موفقیت برخی سایت ها در فروش خوب معلوم شد. وقتی یک وب سایت داشته باشید باید کار فروشنده ماهر را در سایت شبیه سازی کنید. یعنی سایت باید، ابتدا مشاوره بدهد، اطلاعات مناسب به همراه تصاویر حتی با فیلم در مورد محصول یا خدمات توضیح بدهید تا خریداران احتمالی پیش خودشان بگویند که چه اطلاعات ارزشمند و مناسبی در این سایت هست و چه منبع ارزشمندی پیدا کردیم؟

سایت‌های موفق را بررسی کنید. چه سایت‌ داخلی و چه خارجی، همگی اول سعی در اعتماد سازی دارند و مشاوران خوبی هستند. در شروع کار، اول فکر فروش و سود بردن نیستند، اطلاعات کامل و جزئیات فنی را بخوبی به مخاطب ارائه می دهند. در نهایت فروش‌های خوبی هم در این سایت‌ها اتفاق می افتد. بد نیست در این میان سری به سایت آمازون بزنید.

 

اطلاعات سایت شما باید بتواند به  خریدار کمک کند، توضیح بدهد و در تصمیم‌گیری خرید موثر باشد.

سایت شما باید مهارت های فروشنده قوی را دشته باشد. اگر سایت شما فروش خوبی پیدا کند بخاطر محصول و خدمات شما نیست چون خیلی ها همین محصول و خدمات را ارائه می‌دهند، فروش شما بخاطر اطلاعات  و مشاوره خوب و ارزشمندی است که به خریداران داده شده است. از هر فرصتی و بخشی در سایت استفاده کنید تا به مخاطبان راهنمایی، مشاوره و اطلاعات بدهید.

اما اگر فروش‌ وب سایت کم است، در اولین فرصت طبق مطالب فوق، سایت‌تان را محک بزنید. آیا اطلاعات و مطالب سایت شما، مشکلی از مخاطب حل می‌کند؟ و آیا برای نهایی کردن تصمیم خرید، اطلاعات مفیدی به مخاطب می‌دهد؟ سایت شما، صرفا برای فروش طراحی شده یا اول اطلاعات و مشاوره به خریدار می‌دهد؟

اگر در اینترنت کمی جستجو کنید، حتما سایت هایی را مشاهده می ‌کنید که برای محصول خود اطلاعات اولیه را هم ناقص ارائه کرده اند. شما به نوع سایت‌ها اعتماد میکنید؟ پس خودتان را جای مخاطب سایت قرار دهید، آیا به سایت خودتان اطمینان می‌کنید؟ باید کاری کنید که اخلاق خوش شما و پاسخ گویی بی نظیر شما در وب سایت نمایان باشد.

 با همین بررسی کوتاه، یکی از بزرگترین دلایل فروش کم وب سایت را خواهید یافت.

 

البته این حرف هم درست است که افراد به دنبال اطلاعات کوتاه و مفید هستند و حوصله خواندن متن های طولانی را ندارند. بله این گفته هم درست است البته بیشتر در مورد شبکه‌های اجتماعی صدق می‌کند. البته این دلیل نمی‌شود که شما متن نامناسب و کم ارزشی را به هر نحوی طولانی کنید و در سایت منتظر نمایید. قرار است اطلاعات شما به خریدار کمک کند و شما مشاور او باشید. خصوصا در صفحه محصول، در وب سایت باید اطلاعات شفاف و واضح و فنی بیان شود نه مطالب بدیهی و داستان‌های بیهوده.!

پس روی ارائه اطلاعات مفید، مشاوره و کمک به خریداران  و سپس روی بازاریابی تمرکز کنید تا دچار فروش کم سایت و افت درآمد نشوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.